Jak nastavit nabídku Start a Hlavní panel

Ve Vistě je zase jiná nabídka Start. I chování panelu je trochu odlišné, přijměte tedy pár tipů, jak vše správně nastavit.

1. Jak se vrátit k nabídce z Windows 98

Stejně jako v XP i ve Vistě můžete zvolit mezi dvěmi způsoby zobrazení nabídky Start. Nová nabídka je podobná té z XP, obsahuje mnoho položek hned při rozbalení, celkově je uspořádaná do dvou sloupců. Starší nabídka z Windows 98 obsahuje jen jeden sloupec, z nějž se větví další a další nabídky. Chcete-li nabídku Start změnit, klepněte pravým tlačítkem na ikonu Windows v levém horním rohu a zvolte Properties. Na záložce Start menu zvolte, zda používat Start menu (to je ta nová z Visty) nebo Classic Start Menu (to je ta stará z Windows 98)

2. Jak nastavit, co ukazovat v oznamovací oblasti

Oznamovací oblast vedle hodin je ve Vistě rozdělena na dvě části. Tu pravější (v arabských Windows asi levější) část vyplňují až čtyři údaje: hodiny, hlasitost, připojení k síti a stav baterií. Vedle jsou pak další ikony spuštěných programů. Nastavení provedete takto: klepněte pravým tlačítkem třeba právě na hodiny a zvolte Properties. Na kartě Notification area můžete v dolní části zvolit, které údaje se budou zobrazovat. V horní části pak zakažte nebo povolte skrývání dalších ikon (Hide inactive icons způsobí, že neaktivní ikony se stejně jako ve Windows XP skryjí). Povolíte-li skrývání, můžete tlačítkem Customize upřesnit, které ikony se budou skrývat vždy (Hide), které nikdy (Show) a které podle toho, zda se změnily (Hide when inactive).

3. Nastavení Hlavního panelu

Co a jak se bude ukazovat na hlavním panelu Windows lze samozřejmě také nastavit. Opět klepněte pravým tlačítkem na Hlavní panel a zvolte Properties, přejděte případně na kartu Taskbar. Zde jsou položky:
  • Lock the taskbar - uzamčení (panely pak nelze stejně jako v XP přesouvat)
  • Auto-hide taskbar - s malým monitorem se skrývání panelu může hodit
  • Keep the taskbar on the top - prostor pro hlavní panel je vyhrazen a panel je tak vždy vidět
  • Group similar taskbar buttons - tlačítka jednoho programu se seskupí (funguje pro Průzkumníka, Internet Explorer, ICQ, aplikace Office...)
  • Show Quick launch - poněkud nelogicky i zde lze povolit/zakázat zobrazení panelu Rychlé spuštění
  • Show thumbnails - konečně něco nového, Vista umí zobrazit náhled programu, pokud se nad jeho tlačítkem zastavíte myší

Typ článku:

Komentáře

Ako sa da v Classic Start Menu nastavit aby sa my polozky neradili podla abecedy? Dakujem