Jak nainstalovat Windows 8 (Windows 8.1) do virtuálního počítače

Pokud si chcete nejnovější verzi OS od Microsoftu vyzkoušet pouze nanečisto a přitom byste rádi zažili jeho neduhy nebo naopak přednosti na vlastní kůži, nabízí se pohodlná možnost instalace Windows 8 (Windows 8.1) do virtuálního počítače, kterou s tímto návodem zvládne opravdu každý. 

Než začneme s přípravou a následným zaváděním systému do našeho nového virtuálního počítače, věnujme jen nezbytné minimum slov samotnému procesu virtualizace. 

Virtuální počítač by se dal definovat jako počítač v počítači, kdy si na vašem současném operačním systému nainstalujete virtualizační software, který se pak bude chovat jako zcela nezávislý počítač s vlastním BIOSem a možností instalace libovolného operačního systému.

Je nutné vzít v potaz, že operační systém je bazální software každého počítače a tím pádem si sám o sobě klade na hardware velké nároky a je třeba počítat s tím, že pokud disponujete výpočetně zastaralou PC stanicí, ne všechny úkony budou plynulé a rychlé (a to jak ve virtuálu tak ve výchozím systému - budete mít spustěny dva systémy najednou).

V současné době je na trhu k dispozici několik virtualizačních nástrojů. Profesionálové používají VMware, který nabízí rozšířené funkcionality a možnosti, za což si ale zájemci musí náležitě zaplatit. Oblíbený je zejména díky rozšířeným ovladačům pro komponenty hostitelského počítače. Dále je tu Virtual PC přímo od Microsoftu, ale jeho další vývoj byl podle všeho ukončen, protože je ke stažení pouze ve verzi z roku 2007, která samozřejmě nepodporuje současné Windows 8 a Windows 8.1 a vyšší. 

Pro účely testování nejnovějších verzí operačních systémů (Windows a linuxové distribuce) používám bezplatný VirtualBox, který je na trhu zavedený a oblíbený pro svoji stabilitu a včasné aktualizace pro podporu aktuálních verzí OS. A právě tomuto naposled zmíněnému nástroji se bude věnovat následující textový návod doplněný screenshoty.

1) Nejprve ze všeho si stáhněte a pak nainstalujte poslední verzi VirtualBoxu z této webové adresy: 
https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads

2) Poté spusťte program VirtualBox např. z nabídky Start

3) Klikněte na tlačítko "Nový" v horní liště, čímž zahájíte proces vytváření nového virtuálního počítače (můžete jich mít několik, každý s jiným systémem). Zde zadáme nezbytnou formalitu jako je jeho název a verzi OS, kterou hodláme do virtuálu instalovat. 

Instalace Windows 8 do Virtual PC

4) V dalším kroku přiřadíte virtuálnímu počítači množství operační paměti, kterou si může pro svůj chod z fyzické RAMky hostitelského počítače vyhradit. Pro základní fungování Windows 8 a Windows 8.1 postačí 1GB. Pokud máte k dispozici více množství RAM, nebojte se přidat. 

Instalace Windows 8 do VirtualBox

5) Nyní přichází na řadu úložiště. Na fyzickém pevném disku vytvoříte soubor s určitou kapacitou (s pevnou velikostí nebo dynamickou = měnící se v závislosti na aktuální potřebě) , jež bude virtuální počítač považovat za své kapacitní úložiště. Typ pevného disku nechte defaultně na VDI (jiné virtualizační nástroje používají zase jiné formáty), kapacitu doporučuji nastavit na dynamicky alokovanou a jako poslední zvolte, kde si chcete soubor s virtuálním diskem uložit. 

 

 

 

 

6) Za předpokladu, že jste postupovali krok za krokem dle návodu a v průvodci se nezobrazila žádná chybová hláška, měl by se vám nakonfigurovaný virtuální počítač objevit v přehledu na základní obrazovce VirtualBoxu. 

7) Ještě je nutné v "Nastavení" právě vytvořeného virtuálního PC zatrhnout volby Povolit VT-x/AMD-V a Použít přímou komunikaci s hardwarem (zde právě v případě VMvare komunikaci zprostředkují ony zmíněné ovladače). Pokud by se po spuštění virtuálního počítače zobrazila chyba, je vysoce pravděpodobné, že virtualizaci nemáte povolenou v BIOSu hostitelského počítače (fyzický počítač, na kterém virtualbox běží).

8) Nyní už můžeme spustit virtuální počítač a žačít instalovat systém Windows 8 (Windows 8.1). V horní nabídce rozklikneme Zařízení -> CD/DVD zařízení -> Vybrat soubor s obrazem virtuálního CD/DVD a v průzkumníku otevřeme image soubor s instalačními soubory (v současné době můžete stahovat ISO soubor s Windows 8.1 Preview - http://mojewindows.cz/node/6712)

9) Stačí provést restart virtuálu (Počítač -> Restarovat) a nyní se spustí instalační průvodce. Vybereme jazyk, pásmo a zadávání znaků na klávesnici. 

10) Další obrazovka si vyžádá vložení licenčního čísla. 

11) Po kliknutí na "Next" si budeme volit Custom: Install Windows Only (advanced), tedy čistou instalaci. Upgrade by šel aplikovat v případě přechodu z některé z předchozích verzí Windows (XP, Vista, 7) na novější Osmičky. 

12) Instalace v mém případě proběhla maximálně do deseti minut. Časová délka se ale odvíjí v závilosti na fyzickém hardwaru, výši přiděleného výpočetního výkonu virtuální mašině a na aktuální vytíženosti hostitelské sestavy (jestli vedle VirtualBoxu provozujete a zrovna používáte další aplikace). 

13) A je hotovo, pokud jste se dostali do fáze posledního screenshotu, máte vyhráno a můžete jít zkoumat klady a zápory nejnovější verze Windows. 

 

 

 

 

 

Komentáře

I would prefer a full refund as I am not happy with quality of the hublot replica sale and I am concerned that the replacements will be of the same quality. Sending the rolex replica uk back is a lot of work for me as I travel all round the world with my job. The little finger on the replica watches I purchased from you is sticking at replica watches uk therefore it stops please let me know if you are going to replace or repair. It is not even six months since I bought this replica watches sale and have been emailing you regarding the fastener. I do hope you honour thus fault once again. I am emailing you the replica watches uk is broken. The little finger is sticking on the number two. I would like to know what you intend to do regarding as this rolex replica sale is only a few months old and should still be gaurenteed by yourself.