Ikona Zobrazit plochu ve stylu XP i ve Windows 7

Zobrazit plochuZvyk je železná košile, a tak možná podobně jako jeden ze čtenářů v diskuzi přemýšlíte nad tím, jak vedle ikony Start umístit ikonu pro zobrazení Plochy. Samozřejmě máte ve Windows 7 hned několik možnosti, jak zobrazit Plochu: je to jednak notoricky známá zkratka Win+D, ale i další možnosti. A můžete přidat i ikonu na Hlavní panel.

Mezi nové možnosti patří zkratka Win+Mezerník pro náhled plochy (po uvolnění mezerníku se opět zobrazí okna nad plochou) a také možnost klepnout na malý obdélníček vpravo dole vedle hodin: pokud nad něj jen najedete, plocha bude vidět jen do té doby, než myší zase odjedete. Pokud na obdélníček klepnete myší, zůstane Plocha zobrazena trvale.

Ale zpět k dotazu: jak umístit vedle nabídky Start ikonu, která by dělala totéž? Není to ani ve Windows 7 nemožné. 

Zobrazení Plochy se provádí jednoduchým skriptem, který můžete zkopírovat třeba z Windows XP. Otevřete například Poznámkový blok a vložte do něj následující text:

[Shell]
Command=2
IconFile=explorer.exe,3
[Taskbar]
Command=ToggleDesktop

Uložte soubor jako desktop.scf - pozor, Poznámkový blok vám bude automaticky přidávat příponu .txt, musíte v dialogovém okně Uložit jako přepnout možnost Uložit jako typ na Všechny soubory.

Soubor si uložte někam, kde vám nebude moc překážet, ale také jej nesmažete. Můžete pak na něj zkusit poklepat: měl by fungovat tak, jak čekáte, tzn. přenese Plochu do popředí obrazovky.

Umístění na hlavní panel

Nyní byste samozřejmě mohli zkusit jednoduchou možnost: přetáhnout tento soubor na hlavní panel, abyste jej "Připojili" a měli pak dostupný neustále vedle nabídky Start. Jenže to se vám nepovede: Windows 7 pozná, že se jedná o skript, který využívá Průzkumník Windows, takže vám váš nově vytvořená soubor Desktop.scf připojí jako položku k Průzkumníku. To není vůbec to, co bychom chtěli, takže na to budeme muset jít jinak.

Zvolte nějakou aplikaci, kterou na hlavním panelu nikdy nebudete potřebovat. Třeba Poznámkový blok, ale je to jedno, může to být cokoli nepoužívaného. Najděte takový program třeba v nabídce Start a připojte jej na Hlavní panel přetažením.

Na Hlavním panelu na něj nyní klepněte pravým tlačítkem, v zobrazeném seznamu klepněte opět pravým tlačítkem na jeho název a zvolte Vlastnosti. V otevřeném dialogovém okně změňte Cíl na náš vytvořený soubor desktop.scf. Pak ještě klepněte na Změnit ikonu a do otevřeného okna zadejte

%SystemRoot%\system32\imageres.dll

a vyberte vhodnou ikonku, podle které jasně poznáte, že se jedná o zobrazení Plochy.

Vše uložte. Nyní už bude ikona fungovat správně, ale stále bude zobrazena stará ikona programu, který jste obětovali, např. Poznámkového bloku. Budete se muset odhlásit a zase přihlásit, nebo použít trik, jak restartovat Průzkumníka Windows: klepněte pravým tlačítkem do volného místa na Hlavním panelu, zvolte Spustit správce úloh a na kartě Procesy najděte Explorer.exe. Klepněte na něj pravým tlačítkem, zvolte Ukončit proces a potvrďte. Hlavní panel zmizí. Stále ve Správci procesů zvolte z nabídky Soubor možnost Nová úloha a zadejte explorer.exe a potvrďte.

Náročný postup? Inu, tak možná si raději zvykněte na Win + D...

Komentáře

Připojení ikon na hlavní panel mě zděsil hned jak sem win7 doinstaloval. Hlavní panel je supr. Snadné spuštění jsem si tam ale po několika měsících stějně musel zbastlit, protože používám tolik programů, že prostor pro "připojené" zástupce je dost omezen ... tím jsem vyřešil i problém na který narážím, a to že si win7 připojují spoustu věcí pod průzkumníka, no to bych zešílel. Imrvére používám odkazy někam na disk a potřebuju je mít okamžitě k dispozici (když zrovna nesáhnu po TotalCommandru, a ně se proklikávat, to bych to už mohl mít rovnou ve startu, který je mimochodem taky debilní, zlatý rozbalovací z XP! Ale s tím mi malý rybi asi neic neuděláme. Kdyby byla pořád možnost přepnutí do starého vzhledu jako ve Vistách, jeee. To je jak na Facebooku nejdou vypnout příspěvky typu "ten se stal přítelem toho" a "tamten se připojil k tamtý skuponě" :-) ... jé to už jsem někde jinde. No prostě možnost volby by se hodila, přeci nejsme v Matrixu, kde je vše dané ?!

Vytvoříl jsem si na Céčku složku programy - zástupci. Na panelu jsem dal připojit složku, nebo tak nějak, přetáhnul jsem si ji klasicky nalevo, jako to bylo ve winXP hned vedle startu a jsem plně spokojen. mam udělané takhle 2 rozklikávající nabídky na programy a hry a nemužu si to vnachválit. Akorát mě prudí miniaturní náhledy spuštěných oken. Nevíte, zda to jde nějak vypnout? Díky

Jak to úplně vypnout netuším. Ale použil jsem okliku - prodloužil jsem dobu, po které se náhled zobrazí.

Do registru HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced vytvoř novou 32bitovou hodnotu DWORD jménem ExtendedUIHoverTime. A její obsah určuje tu prodlevu (v milisekundách) - já tam mám 20000, tj. 20 vteřin :-)

tak jsem to udělal ale  nezobrazuje se mi přímo plocha ale okno s obsahem plochy ?jak to udělal jsem to přesně

jde to úplně jednoduše,vpravo dole vedle hodin zmáčkni obdelníček nebo dej na něj kurzor.....

Taky si myslím, že je to o dost praktičtější, nepřekáží mě zmiňovaná ikona vedle startu a je jednodušší myš hrubě posunout kamsi dolů a doprava a jsem tam, než najíždět ke startu a pak přesně vymeřovat trefit se na ikonu. Takhle je to i rychlejší.

[Asus P5Q Deluxe; Core 2 Q9550;Asus EN8800GTS HTDP/320; Geil DDRII 4096MB; W7 64b]

[Asus P5Q Deluxe; Core 2 Q9550;Gainward GTX-275; Geil DDRII 4096MB; W7 64bit]

Obrázek uživatele Michal Politzer

Taky používám pravý spodní roh, speciální ikonu vedle nabídky Start také nepotřebuji. Nicméně toto byl tip, jak to udělat "jako ve Windows XP" - někomu se to může hodit (nakonec dotaz jak to udělat se objevil i v diskuzi). 

_________________________________________________________
:: Michal Politzer :: www.mojewindows.cz :: www.mojeoffice.cz

Funguje to,díky!!!

Okénko "Cíl" nelze editovat. :-(

Mám Win 7 Prof. Mohl by mi, prosím, někdo poradit, jak se dostat do vlastností ikony na hlavním panelu. Přes pravé tlačítko myši se mi to nedaří. V rozbalovacím seznamu vidím pouze dvě možnosti: spustit aplikaci a odpojit ikonu od hlavního panelu. Přitom na ploše mi to funguje, i změna vlastností ikony proběhla v pořádku a ikona Plochy funguje. Děkuji za radu.

Obrázek uživatele Michal Politzer

A navíc po změně ikony tímto způsobem je nutné restartovat počítač. 

_________________________________________________________
:: Michal Politzer :: www.mojewindows.cz :: www.mojeoffice.cz

úplně jednoduše: SHIFT+pravý klik myší :-) 

postup, jede to, diky -ek-

Místo tlačítka zobrazit plochu ve stylu XP bych raději přivítal možnost umístit ten obdélníček , který je vedne hodin na jiné místo lišty - třeba vedle tlačítka START. Netuší někdo jak na to ??

Jen si dovolím doplnit že pokud ve správci úloh dáte spustit "explorer.exe" tak se vám pustí průzkumník na procházení souborů, ale pořád vám bude chybět dole panel a na ploše ikony. Pro spuštění programu explorer tak jak ho známe je potřeba spustit program na konkrétní adrese ve složce windows, například: "C:\Windows\explorer.exe".

Takto vytvořená Ikona zobrazení plochy funguje perfektně i u Win 8

Vše jsem udělala, ale při potvrzování "Vlastností" poznámkového bloku (který jsem si připla na panel jako "nepotřebnou" aplikaci) mi to píše, že zadaný cíl desktop.scf není platný a nelze mi tedy dát OK... co s tím?? Jen jsem do toho pole cíl napsala desktop.scf a pak změnila ikonu dle postupu, vše šlo přesně tak, jak je v postupu, jen to OK mi pak už dát nejde....Díky.