Hlavní panel Windows 7: co ještě umí?

Hlavní panel Windows 7 nebyl přijat jen s nadšením, ale podle reakcí uživatelů na internetu se dá říct, že převažují ti, kterým se nový panel líbí a zvykli si na něj. Je docela intuitivní a přináší oproti starému panelu mnoho výhod, takže zvyknout si na něj většinou nedělá problémy. Víte ale, že toho umí ještě více?

Každý rychle zjistil, že lze ikony na panelu přeskládávat a také, že klepnutím pravým tlačítkem myši se objeví mnohdy zajímavé volby. A teď, co dál:

Klepnutím prostředním tlačítkem myši na ikonu programu dojde také k jeho spuštění. A co víc, pokud už je program spuštěný, spustí se ještě jednou. I když to není přesné: některé programy se odmítají spustit vícekrát, ale založí nový dokument. Což je ale také v pořádku.

A klepněte na ikonu programu pravým tlačítkem myši a držte při tom Shift. Pokud jste klepli na běžící program, objeví se jeho místní nabídka hlavního okna (přesun, obnovení, maximalizace...). Pokud jste klepli na nespuštěný program, objeví se místní nabídka zástupce programu - a zde je zejména položka Vlastnosti, která upraví tohoto zástupce na hlavním panelu.

Takto tedy jde například změnit ikona programu (nicméně budete muset Windows restartovat), nebo programu vnutit nějaké parametry (například pokud nechcete, aby se Průzkuník spouštěl v pohledu na Knihovny, zadejte do okénka Cíl za jméno spouštěného programu i požadovanou cestu, například složku s dokumenty. V mém případě pak Cíl vypadá takto:

%windir%\explorer.exe c:\user\politzer

A ještě jeden tip: na ikony programů na hlavním dokumentu lze také přetahovat dokumenty. Výchozí chování je takové, že pokud program typ taženého dokumentu zná, nabídne se možnost "Připojit". Tzn. zástupce tohoto dokumentu se pak bude objevovat v rychlém seznamu po klepnutí pravým tlačítkem myši na ikonu programu. Pokud chcete dokument v programu rovnou otevřít, musíte přidržet při tažení klávesu Shift. 

A úplná maličkost na závěr: zkuste levým tlačítkem chytit ikonu a táhnout ji nahoru - vytáhnete tak místní nabídku s rychlými odkazy. Není to rychlejší, než stisk pravého tlačítka. Prostě jenom kdyby se vám pravé tlačítko nechtělo mačkat. (Užitečné u touchpadu, kde lze nabídku vytáhnout  poklepem a tažením, nebo u touchpointu, kde nemusíte přechytávat na pravé tlačítko.)