Hardwarové nároky Visty - větší než XP, nebo ne?

Přehled hardwarových nároků je znám už dlouho, nálepky Windows Vista Capable a Windows Vista Premium Ready už můžete na nových počítačích nacházet. Jak je to ale s nároky doopravdy ukazuje teprve intenzivní testování verze RC1. Stačí půl giga paměti? Kolik je skutečné minimální množství? Co udělat, aby Vista jela svižně i na slabších počítačích?

Narozdíl od předchozího loga "Designed for Windows XP" zavedl Microsoft dvě označení. Jedno předpokládá, že Vistu budete používat na práci, tudíž nebudete používat Aero se všemi průhlednostmi a animacemi. Druhé popisuje počítač, na kterém Vista poběží svižně a se vším všudy.

  Windows Vista Capable Windows Vista Premium Ready
Paměť 512 MB 1 GB
Procesor 800 MHz 1 GHz
Grafická karta typu DirectX 9, 800 x 600 typu DirectX 9, 128 MB paměti, Pixel Shader 2.0, ovladač typu WDDM
Pevný disk 20 GB (15 GB volného místa) 40 GB (15 GB volného místa)
Mechanika CD-ROM DVD-ROM
Zvuková karta není nutná vyžadována
Internet není nutný vyžadován

Počítač označený jako Windows Vista Capable odpovídá i doporučení pro Windows XP. Což ovšem neznamená, že všechny počítače s XP takové jsou: zejména v operační paměti bude zádrhel. Půl giga není dnes nic mimořádného, ale XP šly rozjet i na 64 MB paměti! Dřívější sestavení Visty, které jsme zkoušeli instalovat na virutální počítač, se ani nepodařilo nainstalovat, pokud k dispozici nebylo 384 MB paměti. A vidět XP na 128 MB je docela běžné. Vista prostě "rozežranější" je, i když vypnete Aero a ponecháte třeba vzhled z Windows 2000. Není jasné proč, řešili jsme to v tomto článku - už po startu zabírá Vista obrovské množství paměti.

Pokud si budete chtít Visty užít naplno, sledujte spíše požadavky pro logo Windows Vista Premium Ready. Jelikož se Aero dá spustit i na 512 MB paměti (ale pak je vše hrozně pomalé), dovedu si představit, že s 768 MB paměti už bude Vista v pohodě. Gigabajt se ale hodí. Vista totiž běžně zabírá 400 MB paměti (jádro cca 80 MB). Zkuste se podívat, jak to vypadá u XP, tam je běžně obsazeno 300 MB paměti (a jádro má okolo 65 MB). Rozdíl 100 MB je ale právě u půlgigabajtového systému klíčový: XP mají ještě 200 MB na vlastní aplikace, Vista jen 100. Outlook, Word, Excel najednou spuštěné zaberou tak 100 MB, takže pak už Vista začne silně odkládat na disk a systém se výrazně zpomalí. Je také možné, že v RC1 nemá Vista ještě odkládání stoprocentně vyřešeno, protože zpomalení při odkládání je opravdu výrazné a hodnoty obsazené paměti vysledované správcem procesů tomu neodpovídají. Ostatní požadavky na Premium Ready jsou snadněji splnitelné. Nové grafické karty Pixel Shader 2.0 mívají, velikost paměti 128 MB je také běžná. Pokud byste náhodou měli starší kartu, nic se neděje, bez animovaného Aera je Vista stále zajímavý operační systém (Aero je skutečně jen "nablýskaný povrch", to podstatné je uvnitř). Připojení k internetu samozřejmě není vyžadováno pro fungování Visty, ale je silně doporučováno kvůli stahování aktualizací. Bez zvukové karty se taky obejdete, ale neužijete si tolik legrace s rozpoznáváním hlasu (o tom, jaká to je legrace a jak to (ne)funguje napíši někdy příště aktualizováno: článek už vznikl a je zde).

Mám jen 512 MB, co s tím?

Kupte si víc paměti! Dnes jsou ceny pamětí docela nízké... Ale pokud to nejde, udělejte alespoň toto: zapněte vzhled Windows Classics (jako ve Windows 2000). Všimněte si, že proces dwm (Desktop Window Manager) zabere jen asi 1 MB paměti (v režimu Aero Basic je to necelých 5 MB, v plném Aeru skoro 30 MB). Vypněte Sidebar. A v Internet Exploreru neotevírejte příliš mnoho panelů - při šesti panelech zabírá IE přes 40 MB paměti! (Firefoxem souboj nevyhrajete, zabírá podobně...) Zejména stránky obsahující hodně javascriptu (nebo ajaxu) zabírají tolik paměti, že při 512 MB bude zpomalení systému citelné...

Typ článku:

Komentáře

Používám Build 5536. Moje konfigurace je AMD Athlon 64 3200+, 1GB RAM, GeForce 5900 WDDM. Používám Aero na maximum při rozlišení 1280x1024 plus mám na ploše gadget kalendáře (sidebar mám jinak vypnutý). A musím říct, že i po přihlášení a naběhnutí všech komponent čekám ve vlastním zájmu 3 až 5 minut. Do té doby mi zpravidla "dochroustá" HDD a mohu pracovat. Před touto dobou je Vista velmi pomalá skoro až nepoužitelná.

Zapoměl jsem napsat, že po oněch 3-5 minutách není ve Vistě s výkonem problém. Některé hry mi v ní běží lépe než ve WinXP.

build 5728, 448 MB RAM, celeron 2.4GHz, int. 64MB grafika.. a jede svizne.. nevypinam, pozue hybernuji = notebook.. sviznejsi beh nez v xp.. aero na pulku, gadgety a jiny prasarny nepouzivam..

Nainstaloval jsem si na Duron 1,4 GHz Vistu RTM 6000 x86 32bit. Vse jelo uplne bez problemu. Grafika 6600GT a spoustení trvalo asi 30 sekund... Zapl jsem Aero, sidebar a vse krasne fungovalo. Akoat jsem tam měl špatné chlazení a začal sem škvařit tak se mi to zaseklo no . Ale myslím, že vista na duronu je docela úspěch.

Ale pak jsem zkusil vistu betu 2 build 5384 což je x64 a to se mému starému CPU už nelíbilo. Startování asi 10 minut, animovaný pohyb v Medi Centeru naprosto chybel, Aero neslo zapnout. Z toho jsem vyvodil, že ani tolik nezáleží kolik máte v PC RAM a GHz, ale více záleží na tom jakou verzi si na PC nainstalujete. Na 64bit CPU Vistu 64bit, na 32bit CPU 32bit vistu atd.... 

Vše co jsem tu psal, definitivně padlo s příchodem RC2.

A co tedy padlo s příchodem Vista RC2 ? Zlepšilo nebo naopak se to zhoršilo ? Jaká je hlavně změna v rychlosti ?

RC2 budu porovnávat s buildem 5536. Změnilo se toho skutečně hodně. Instalace se zkrátila v mém případě z 1 hodiny na 20 minut. Spouštění systému je při bootování rychlejší asi o třetinu, po příhlášení mi Vista naběhne ve vším všudy za 10-15 vteřin. Už se v ní dá pracovat ihned po přihlášení a je často svižnější než XP, jinak je na stejné úrovni. Výkon se celkově zvedl dosti razantně, nejvíce to pociťuji zejména u her. Doom 3 v 5536 byl totálně nehratelný (fotoalbum kde se obrázek změnil jednou za 3 vteřiny) a v RC2 je naprosto plynulý, při zachování stejného nastavení. Výrazně se snížil počet diskových operací a teď prakticky nesliším HDD. Jinak se změnili drobnosti. Gadget kalendáře je nyni v češtině atd.

Takže si stáhnu Vista RC2. Doufám že nedělám chybu. Původně jsem plánoval RC1, ale RC2 je asi vychytanější. Později sem také napíšu svoje zkušenosti s Vistou. :-)

Používám tuto verzi a na P4 2.6 GHz, 1024 RAM, Grafika GeForce FX 5200 128 MB a doba se zkrátila cca. jen na ty 3 min.

mam na svem notebooku nalepku Windows Vista Capable, giga pameti kterou sdili i grafika i GMA 950, CPU Intel Core Duo 1730 a neni problem AERO pustit na plno a pracovat s pc. Hry jsem zadny nezkousel, nemam na to grafiku.

to je divné,protože právě kompy oznacene "vista capable" by vpodstate neumely pouzivat aero. kdezto ty oznacene "premium" jo...takze i presto ti to fachá jo?hmmm

mam 512MB RAM a zdielanu grafiku a AERO mi ide uplne bez problemov

sry, kecám, ted sem to našel: http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_vista a pod temi 3 obrazky je veta: A Vista Capable or equivalent PC needs to have at least 800 MHz processor, 512 MB RAM and a DirectX 9 class graphics card, and will be capable of supporting the high end Vista graphics, including the Aero user interface
Obrázek uživatele Michal Politzer

Ono jde hlavně o to, že "Capable" je něco jako "Vista pojede, ale je otázka jak", kdežto "Premium" znamená "pojede to parádně". Například u Capable stačí 512 MB paměti. A to moc velký zážitek není, přestože třeba Aero jede... Mám notebook "Capable" a zážitek to začal být až po doplnění paměti o 512 MB na celý gigo. mojevista.cz
Obrázek uživatele Petr Homoky

Samodřejmě s Va¨ším názorem souhlasím, čím více RAM tím lépe, ale já mám 512 RAM a NEMOHU SI STĚŽOVAT. Mám zaplé Aero, Sidebar, prostě vše co chci a spomalení v žádném případě není rozeznatelné. Jinak hodlám konstatovat, že Windows Vista jsou podle mě rychlejší než Windows XP, ale je možné že to zkreslují ty vynikajícněpropracované efekty. Když jsem měl Vistu na PC poprvé jsem moje srdce zaplakalo nad tou krásou.
Zatím jsem jen testoval RTM (tedy sestavení 6000), ale už bych měl mít kompletní českou verzi, která by měla být ohodně novější a aktualizovanější oproti mé veerzi. Měla by také obsahovat vyšší kompabilitu. :)

Mám acer 5652WLMi a mám na něm taky "capable" přitom splňuje všechny prvky "premium" možná jen ta grafika nedává "pyxl šejdr" v2.0 Nicméně Vista jede a luxusně, jen se potýkám s občasnými problémy s kompatibilitou. Už jsem chtěl smazat XP, ale pořád nemohu docílit stejné funkčnosti u Visty...

přemejšlim o nb f-s amilo Pi1505 s Vistou; má skoro totožný parametry (taky GMA 950) jako si napsal a tak mě zajímá "o co budu ochuzen" - jistě sou nějaký rozdíly. Prosím napište mi

Potřebuji radu... Koupil jsem si novej Acer aspire 5100, a ma zabudovanou kameru, ale ne a ne aby fungovala.. poradi mi nekdo prosim. na mail mknebl@volny.cz

Tuhle: http://support.acer-euro.com/drivers/notebook/as_5100.html si stáhni ovladače i se softwarem. Když ten problém proč a jak ti nejde trochu rozepíšeš, taky se možná trochu rozepíšu ;-)

možná ještě dodám "Bison Camera Driver 5.0.0.8c", ale víc už se nerozepíšu :-D

mě zabirá visra po spuštění 280Mb mám 512Mb

Ahoj, vážně uvažuju o tom že si W. Vista koupím. Můj PC ma 3,2 GHz a 1024 MB ale nevim jestli to pujde s moji grafikou. Mam ATI Radeon 9600 se 256 Mb pameti, myslite ze to bude slapat bez problemu???

Pche, tuto kartu jsem ještě týden zpátky používal. Naprosto krásně rozjela Vista x86 Ultimate RC2 5774, se zapnutým Aero, a ani se necukla:)

Mam dotaz behá ti ati radeon 9600 256mb bez potíží?? mám tu samou a mám ohromné potíže s propojením zobrazovacího zařízení! výstupní mi jde ale vstupní ne a ne diky za případnou radu

nevite jak jede Opera 9.10 ve viste? 

 

Jak na multi boot?

http://jaknatoo.blogspot.com/2006/11/windows-vista-5.html 

XP - Vista
Linux - Vista

Opera 9.10 jede ve Viste uplne v pohode. Stejne jak na XP.

A jede WIE7 ve Vistě stejně tak dobře, jako MSIE6 v XP? ;) Jen žertuji... Stejně však používám FF.
______________________________
Libor Kříž, Extra PC
Blog @ liborkriz.wordpress.com

______________________________
Libor Kříž

Chtěl bych se zeptat, jestli mi poběží Vista na Athlon 3500+,512RAM,7600GS.....doufam že jo páč Xpéčka už mě začínají čím dál tím víc štvát....
Pokud si někdo dá tu práci aby mi odpověděl tak ho prosim aby mi to napsal prosim na e-mail : keldon.keldon@seznam.cz
 dik moc

chystám se nainstalovat si visty, ale chci si rozdělit hdd na více oddílů. nevíte někdo kolik mám dát gb pro oddíl s windowsem? stačilo by 10-15 gb? dokumenty atd. bych měl na jiném oddílu. dík

Já bych dal min.20GB.
Obrázek uživatele Michal Politzer

Minimum je 8 GB, asi 2 GB vám po instalaci zůstanou volné... Takže doporučuji tak těch 15 GB nejmíň na opravdovou práci... 

Michal Politzer
www.mojevista.cz

no, tak jsem dal pro jistotu 25 gb :D. Akorát mi to nainstalovalo 32bitovou verzi, ale měla by to být 64bitová(instaloval jsem to přímo z Windowsu). Někde jsem četl, že instalací přímo z win nejde 64bitová verze nainstalovat. Ale boot mi po restartu nenaběhne, takže mi to jinak než z win nainst. nejde... tak nevím co s tím

Pokud vím, tak je to tak, že z jedné instalačky nainstaluješ verzi (Basic, Ultimate, ...) jakou chceš, ale pokud chceš měnit platformu z 32Bit na 64Bit tak musíš mít jiné instalační DVD. Ovšem 64Bit verze obsahuje i vrstvu která umožňuje běh aplikací které jsou napsané jen pro 32Bit. Na torrentech je to pěkně vidět, protože 64Bit je o cca 1GB větší.

Ahoj, mám Vistu ve verzi Home Premium a problémy mi dělá zvuk. Používám Sound Blaster X-Fi Gamers Edition a jak po instalaci ovladačů přímo pro Vistu ( ze stránky Creative, bohužel jenom betaverze) tak i pokud jsem zkusil originální ovladače ještě pro XP mi zvuk totálně zpomaluje systém, z reproduktorů to většinou jenom podezřele praská a podobně. Dokázal by mi někdo poradit co s tím, musím používat integrovanou zvukovku, což mi moc nevyhovuje. Předem díky. Mimochodem konfigurace je P4 3GHz, Asus P4P800SE (no jo stařešina), 2GB RAM, Radeon X800, na XP byl zvuk naprosto bez problémů.

Ahoj. Mam stejnou zvukovku a zakladni desku ASUS P4P800-E Deluxe. Nemam teda asi problem jako ty, ale zvuk je jedinej problem co mam. Nainstaloval jsem ovladace co byli na cd u zvukovy a byli primo pro Visty... Dal jsem update a stahnul nejaky novy ovladace - svitilo tam u toho critical, tak jsem si myslel, ze si pomuzu. Restart a uz nesel zvuk vubec. Tak jsem vsechny ovladace odinstaloval a naisntaloval ty novy stazeny znova na cisto a uz zvuk zase sel, ale zadna zmena. Muj problem je ten, ze po restaru teda jako vse funguje, ale za najekou dobu mi treba zacne zvuk napr. pri preharavani pisnicek praskat atd... Nebo, kdyz posunu pisnicku, tak to na zacatku trochu zapraska atd. Restart a uz je zase vse ok, tak nevim. Nevim co to dela...

Zdar, tuším, že Audigy 2 Gamer a Live! X-Gamer jsou podporované v ovladači kX pro zvukovky Sound Blaster. Zkus mrknout na drivers.kx.cz a uvidíš co se dá nebo nedá. YO

Skvělý článek! Fandím nejen OS Vista/64, ale taky autorovi webu!

Vzhled "Windows Classics" představuje základní krok k optimalizaci OS Vista na starších méně výkonných strojích (dtto OS WXP/32 všech verzí).

Dle obsahu článku soudím, že se jedná o verzi OS Vista 32-bit, protože 64-bitová verze má úplně jiné (čti vyšší ;-) paměťové požadavky.

IMHO by nebylo od věci ke každému článku napsat, jaké verze OS Vista se týká. Je k dispozici 12 základních anglických verzí, které se dost fatálně liší (když nepočítám jazykové a "Euro" mutace).

Když už jsi nakousl optimalizaci, nechceš napsat fundovaný článek o kompletní optimalizaci OS Vista RTM?

Milan

Milan

nevim jak na 32bit viste, ale me na 64 nejde winamp, teda jde, ale docela dost a casto pada? nevite nekdo nejaky reseni?? .. jo a jeste to jak tu nekdo psal, ze sou ovladace k dispozici od vyrobcu, tak to neni pravda .. napr nvidia nedela jeste vubec 64bit ovladace ..

Ahoj, chci si kupovat Vistu a co se týká Hardware by to mělo bejt v pohodě. Mám 2 měsíce starý stroj. Jen nevim jestli moje grafická karta podporuje Pixel Shader 2.0  Koukal sem se do manuálu k základovce ale nenašel jsem to tam. Nevim jestli jsem se jenom špatně díval a nebo jestli to tam neni. Mám VGA LeadTek WinFast PX7900GS, HDTV, GF 7900GS, 256MB DDR3, 2x DVI, TVOut, PCI-E

Myslel jsem samozřejmě manuál ke grafice, překlep
Obrázek uživatele Michal Politzer

Ano, takhle grafika má podle mě PixelShader 2.0 (můžu se mýlit, nejsem odborník na grafiky, ale GF7900 podle mě je ok)

Michal Politzer
www.mojevista.cz | www.mojeoffice.cz

Chtěl jsem se jen zeptat jela by vista dobře na takové konfiguraci:2.13 Ghz 768Mb ram,a Grafické kartě ati radeon 9200 64Mb

Vista ti pojde ale či dobre to asi nie,ja som ju mal na 1.8Ghz 1024ram a Ati Radeon 64mb ale samozrejme bez aera a  hry si tiež moc neužiješ,takže tak
+barker+

Ctěl jsem se zeptat je na windows vista home premium vyžadována vypalovačka

Nevidím důvod proč by měly Windows Vista ( jakákoli verze ) vyžadovat vypalovačku. K instalaci stačí DVD čtečka.

Protože když jsem zkuošel poradce na upgrade na windows vista tak se mě zobrazilo že to chce vypalovačku
Obrázek uživatele Michal Politzer

No ono jde čistě o to, že bez vypalovačky nic nevypálíte, takže třeba Windows DVD Maker vám bude na nic. Proto to asi chce vypalovačku. Ale žádný strach, Vista jako taková vypalovačku nepotřebuje. 

Michal Politzer
www.mojevista.cz | www.mojeoffice.cz

A chci se zeptat jestli už by windows vista home premium jela na 2.13 ghz 1024 mb ram hdd80 gb a na grafické kartě 256mb

Vista v podstate bez problemu slape / jde / funguje na pc s HW 1,4GHz , 512 MB RAM, Graf. 64 DDR Ram, a staci cca na disku pro ni 7gb mista,.......proto myslim, ze neni jiz treba se neustale ptat, zda li pujde na te a te konfiguraci

Zdravím, rozjiždím Visty na Asus M6A. Pujde mi nekdy Aero na GMA915?
Obrázek uživatele dyžon

Zdravim vsechny, ....

chci se jen zeptat, jestli pojedou Visty x64 na 32 bitovym procesoru ???

 

diky za odpoved

Obrázek uživatele Michal Politzer

Nepojedou 

Michal Politzer
www.mojevista.cz | www.mojeoffice.cz

Dobry den, vlastnim notebook compaq evoN8OOv, pentium 1.8 MHz, 512 ram, zvazuji koupit windows a vaham zda koupit XP ci Vistu, samozrejme bych mnohem radsi novy Visty, kdyz uz mam dat takovy penize, ale mam strach ze me pobezi hodne pomalu a mozna i to co budu pouzivat bude zpomaleny. Vim ze hw naroky se tu omylaji dokola, ale staci tedy tech 512 nebo je to minimum, protoze jestli je to minimum, nema cenu Visty kupovat. Za odpoved dekuji.

Servus..........

512mb opravdu nestačí, na 1.6 jsem provozoval Ultimate na 256mb, ale málem jsem omládl.

Pokud instalujete vistu na 512 a dokončíte instalaci tak OK, po instalaci můžete nechat v případě nouze jen 256 ale ihned se vypne aero což chápu ale system jede. Teda jede jako že hooodně pomalu. Pokud řešíme oněch 512mb tak tam by holka svapovala jako das a pokud vemu notebok do úvahy tak by to bylo peklo. Problém bych neviděl v naběhnutí systému ani klasické app. by nědělaly problém ale podstatné zhoršení bych očekával tak po týdnu kdy se již vytvoří na disku swap a netis file. Tam by holka asi tahala data jen z těchto záloh a byl by system takřka na rozkop. Pokud je problém v notebuku 512mb, tak rozohodně bych doplnil na 1gb, a šel do visty protože návrat k old XP  bych neviděl jako nejvhodnější řešení. Vzhledem k dodělání Xp pokud se bavíme o legální platformě tak jsi v tom za další 2 tisíce. Rozhodně dalších 512mb a šup tam s ní....Kamil

Stiahni si tento software a on ti doporučí najlepšiu voľbu pre tvoj hardware.

Windows Vista Upgrade Advisor 1.0

... lebo je čo sa aj delením množí - vedomosti ...
Keyboard not found! Press any key to continue...

... lebo je čo sa aj delením množí - vedomosti ...
Keyboard not found! Press any key to continue...