Freeware na víkend (2)

Před týdnem jsme nabídli trojici freewarových programů. Nyní pokračujeme dalšími, kterými si můžete obohatit svoji Vistu bez toho, že byste ji poškodili nevhodným nastavením. A samozřejmě bez toho, že byste za programy museli platit.

Xvid

Xvid

Dekomprese videa ve formátu Xvid

Jak jsme již na tomto webu několikrát zmiňovali, je instalace různých balíčků kodeků ve Vistě nebezpečná. Protože Vista obsahuje spoustu kodeků sama o sobě, není vhodné je nahrazovat jinými – často to pak vede k padání programů při jakémkoli přístupu k videu. Zapomeňte tedy na balíčky a vyberte si jen ty ovladače, které nutně potřebujete. Častým fomátem je Xvid, jehož ovladač se na internetu ale hůře hledá. Důvod je ten, že na stránkách www.xvid.org jsou zdrojové kódy, ale nikoli pohodlný instalační balíček. I ten ale existuje, nyní ve verzi 1.1.2. Při instalaci a později při nastavení máte možnost vybrat, zda kromě formátů Xvid má sloužit dekodér i pro jiné formáty. Pokud nemáte nainstalován ovladač DivX, pak můžete povolit formáty DivX a DX50. Lépe je však nepovolovat mp4v, protože ten umí Vista sama o sobě.

Ke stažení: http://www.koepi.org/xvid.shtml

WinRAR

WinRAR

Rozbalování komprimačního formátu RAR

Vedle komprimačního formátu ZIP je asi RAR druhým nejoblíbenějším (pokud však není dokonce první). Mnoho dat je na internetu uloženo právě v RARu. K rozbalení jsou dvě možnosti: buď si pořídíte sharewarový program WinRAR, který umí jak dekompresi, tak kompresi; nebo si vystačíte s programem UnRar. Lze doporučit pořízení WinRARu - zkušební verze je 40denní a částka za zakoupení licence není vysoká a lze ji zaplatit pohodlně i z Česka (např. na www.studna.cz). Při instalaci programu si dejte pozor, ať jej přiřadíte jen formátu RAR. Rozhodně jej nepřiřazujte formátu ZIP (a to ani ve Windows XP), abyste si nepoškodili vestavěnou podporu formátu ZIP, kterou XP i Vista má. Ostatní formáty jsou na vás, pokud na ně nemáte speciální program, klidně je RARu svěřte.

Ke stažení: http://www.rarlab.com/download.htm

Miranda IM

MirandaIM

Komunikace všeho druhu

Tzv. instantní komunikace (instantní znamená "okamžitá", nikoli "ve vodě rozpustná"...) je vedle e-mailu asi nejčastější způsob komunikace. V Česku je nebývale populární ICQ, zatímco ve světě Windows Messenger, případně mnoho dalších programů. Vedle nich se však objevily i programy univerzální, které umí několik formátů komunikace a dovedou se napojit na server. Nemusíte tedy mít ICQ a přitom se v této síti můžete normálně vyskytovat. Třeba díky programu MirandaIM, který má několik zajímavých vlastností: zejména je těsně po instalaci velmi jednoduchý a tedy snadno pochopitelný. Podporuje ICQ, Messenger (ten windowsový z XP, Live z Visty i MSN Messenger, což je stále stejný formát, jen jiné pojmenování obslužného programu), Jabber, Yahoo, IRC a další. Díky zásuvným modulům plug-in je možné doinstalovávat další formáty, měnit vzhled i ikony a přidávat další funkce. V základní instalaci nemá ve Vistě, narozdíl od programu ICQ, žádné problémy.

Ke stažení: http://www.miranda-im.org/download/

Typ článku: