Freeware na víkend

Samozřejmě ani ve Vistě není úplně všechno – snad žádný uživatel počítače se neobejde bez instalace dalšího softwaru. Mnoho je ho zdarma, přijměte prosím malou nabídku na následující freeware, který ve Vistě funguje, je užitečný a především je zdarma.

VobSub

VobSub

Titulky přímo v obraze

Filmy uložené v DivX mají jednu drobnou nevýhodu: mohou obsahovat jen obraz a zvuk, zatímco titulky bývají uloženy zvlášť v samostatném souboru. Pak je ovšem nutné používat k přehrávání programy, které externí titulky umějí zobrazit. Jenže různé freewarové přehrávače měly ve Vistě aspoň z počátku docela problémy a Windows Media Player od Microsoftu zase titulky ignoruje (jediný formát, který podporuje, není příliš rozšířený a také možnosti zobrazení titulků jsou dost chabé). Program VobSub umí rozšířit schopnosti Windows Media Playeru o zobrazování titulků, a to s mnoha nastaveními. Samozřejmostí je vzhled písma (fonty, barevnost), umístění. VobSub umí upravit i zdrojové video tak, aby bylo kam titulky dát: například je výhodné širokoúhlý DivX obohatit o černý pruh dole a do něj titulky umístit (to v případě, že máte monitor 4:3). VobSub lze nainstalovat i ve velmi jednoduché instalaci, která podporuje právě jen Windows Media Player - a lze to doporučit, protože se zatím ukazuje, že není dobré Vistu zatěžovat příliš mnoha různými programy. Soubory s titulky umí VobSub nacházet tam, kde to nastavíte: tedy buď ve stejné složce, jako je film, nebo třeba i v její podsložce Subtitles (nazvat ji samozřejmě můžete jakkoli), nebo třeba můžete mít všechny titulky pohromadě ve složce c:\titulky. Podporuje také přepínání jazyků, stačí jeden soubor pojmenovat například MůjFilm.cz.srt a druhý MůjFilm.en.srt a VobSub automaticky použije titulky k filmu MůjFilm.avi a ještě nabídne přepínání jazyka cz/en.

Ke stažení: http://www.free-codecs.com/DirectVobSub_download.htm

TweakVista

TweakVista

Tweakování (ohýbání) Visty už je tady

Nástroje nazývané slovem Tweak slouží k různým skrytým nastavováním většinou operačního systému a dalších programů. Dá se očekávat, že vlastní "tweakovací" nástroj pro Vistu uvede i Microsoft, zatím se ale ve světě objevují pokusy různých jiných autorů programů. Program TweakVista slouží k nastavení chování grafického rozhraní DWM (tedy služby, která má na svědomí Aero), umí jej mj. zapnout i na počítačích, které nemají grafickou kartu s dostatečným výkonem, podporuje dokonce i možnost zapnout softwarový režim vykreslování (tzn. vše bude velmi pomalé, ale bude to fungovat i na kartě bez podpory DirectX 9). Další záložka slouží k nastavení chování ochrany uživatelského účtu (UAC) a dále je možné ovlivnit vestavěný Internet Explorer 7. Není toho právě moc, ale zajímavé funkce se objevit dají. Jen si dejte pozor, ať si Vistu nepozměníte tak, že přestane být bezpečná.

Ke stažení: http://www.tweakvista.com/tweakvistautility/

Daemon Tools

DaemonTools

Procházení obrazů diskem i bez vypalování

Program DaemonTools se brzy objevil ve verzi kompatibilní s Vistou - mnoho uživatelů je na něj už dávno zvyklých. Umožňuje jakýkoli soubor s obrazem disku CD nebo DVD umístěný na pevném disku připojit jako další (virtuální) mechaniku CD nebo DVD-ROM. To se hodí zejména v případě, kdy si z internetu stáhnete obraz nějakého instalačního disku - příkladem byly právě testovací verze Visty distribuované jako soubor ISO. Díky DaemonToolsu není nutné takový soubor vypalovat na CD nebo DVD, stačí pouze připojit. V počítači se objeví nová mechanika a v ní uvidíte obsah celého cédéčka nebo dévédéčka tak, jak je tvůrce obrazu do souboru umístil. Program podporuje formáty obrazů ISO, CUE, NRG a mnoho dalších.

Ke stažení (32bitová a 64bitová verze): http://www.daemon-tools.cc/dtcc/download.php

 

Typ článku:

Komentáře

Stahnul sem si Daemon Tools v4.08 X86 a k tomu dokonce i aktualizaci SPTD v1.42 X86. Vše funguje až na to, že se mi žádná virtuální mechanika nezobrazí v Počítači. Prosím poraďte co mám dělat. Děkuji předem za odpověď    klovan200@centrum.cz

taky jsem mel tento problem,

virtualni mechanika totiz neni doinstalovana (u ceskych verzi vist)

ve spravci zarizeni je tato mechanika oznacena otaznikem, je treba aktualizovat ovladac, dej vyhledat na disku c:/windows a melo by ti ji najit.

Obrázek uživatele aaron2

Mám Ultimate x86 cz a po nainstalování Daemon Tools se mi normálně virtuální mechanika objevila a je funkční... Bez jakéhokoliv jiného zásahu....

Dobrý den . Deamon Tools jsem zkoušel a měl jsem s ní problémy i když jineho druhu. Potá jsem narazil na MagicDisc 2.5 build 74 a ten mi pracuje bez nejmenších problémů.Doporučuji alespon' k vyzkoušení .Třeba Vám bude vyhovovat taky. http://www.magiciso.com D55
D55

zdravim,

stahl jsem si z vaseho odkazu [ DirectVobSub 2.37 with installer (for Windows XP/2k/2k3) ] zmineny program, ktery mi ale spravne nepracuje na w vista 32b :( Wmp 11 mi zadne titulky neprehrava a ani jsem nikde nenasel moznost otevrit Subtitle Style Editor. Po instalaci do slozky v ni je pouze uninstall a soubor VSFilter.dll.

Dky za pomoc s problemem.