Freeware na víkend (9)

Tento víkend s malým zpožděním (nakonec, spouštěl jsem www.mojeoffice.cz, tak proto) přináším informace o programu k provozování starých dosových her ve Vistě, jednom FTP klientu a jednom prohlížeči obrázků, který má ve Vistě problémy s instalací, ale lze je překonat.

DOSBox 0.70

DOSBox

DOSBox, emulátor DOSu umožňuje hrát ve Vistě i staré hry

Staré dosové aplikace ve Vistě sice fungují, ale jen velmi omezeně. Dokonce není povoleno ani celoobrazovkové spuštění. Existuje však dosový emulátor: DOSBox. Jeho instalace ve Vistě korektně proběhne (přesto, že Vista nakonec hlásí, že se možná nezadařilo) a bez problémů pak jde spustit jako normální uživatel - a světe div se, funguje i celoobrazovkový režim. DOSBox je hlavně na hry, takže jak na to? Budete potřebovat složku, ve které DOSBox hru najde: doporučuji otevřít složku Veřejné a zde vyrobit třeba složku HryDOS (raději žádné mezery v názvu). Do ní stáhněte nějakou dosovou hru (na internetu jsou jich tisíce). Spusťte DOSBox, zobrazí se dvě okna, v jednom Status a v druhém se naisntaluje zvuková karta a objevíte se na disku Z. Zadejte příkaz mount c: c:\users\public\hrydos - tím si přidáte disk C:, který bude obsahovat vaše hry. Pak už příkazem c: přejděte na disk c:, příkazem dir názevadresáře otevřete adresář hry, zjistěte, jak se spouští, většinou svým názvem - a je to. Alt + Enter přepne hru do celoobrazovkového režimu. Hodně zábavy u starých šlágrů!

Ke stažení: http://dosbox.sourceforge.net

Filezilla 2.2.31

FileZilla

FileZilla je jednoduchý FTP klient, který umí česky

Pokud hledáte jednoduchého, ale výkonného FTP klienta, pak by vás mohl zaujmout Filezilla. Ve Vistě bez problémů funguje, umí česky. Trochu horší je to s řazením, protože správně česky neřadí (třeba "á" je až za "i"). Umí šikovnými příkazy udržet spojení se serverem, samozřejmostí je ukládání nastavení serverů. Obsahuje také frontu, takže si můžete nejdříve nachystat různé přenosy a pak je teprve spustit. A to je tak asi vše, jak říkám, jednoduchý. Ale je zadarmo.

Ke stažení: http://filezilla.sourceforge.net/

Irfan View 3.99

Irfan View

Starý dobrý Irfan View trochu nezvládá instalaci, jinak ale funguje ve Vistě skvěle

Program Irfan View určitě netřeba představovat. Univerzální prohlížeč obrázků kraluje už roky, neboť se v mnohém vyrovná různým komerčním programům a přitom je zadarmo. Není určen ke správě fotografií, takže není fér ho srovnávat třeba se Zoner Photo Studiem (komerční) nebo Google Picasa (zdarma). Je ale ďábelsky rychlý, takže se prostě hodí přiřadit jej ke všem formátům, které zná, jako výchozí prohlížeč. A že těch formátů zná hodně! Jeho instalátor bohužel Vista nerozpozná, takže jej musíte ručně spustit jako správce (nejste-li trvale admin, tedy máte-li zapnuté UAC, pak nemůžete zapisovat do složky Program Files) - potom ale při instalaci nezapomeňte, že pokud instalujete pod jiným účtem, než pod jakým budete pracovat, měli byste vyžadovat nastavení pro všechny uživatele.

 

Ke stažení: http://www.irfanview.com/main_download_engl.htm

Typ článku:

Komentáře

tuhle větu si za rámeček nedáš: "Progam Irfan View určitě netřeba představovat." (nemyslím ani tak ten překlep, jako tu vatu)
Obrázek uživatele Michal Politzer

Za rámeček ne, Mirku Jahodo , ale na druhou stranu, co chceš o Irfanu psát, když ho každý zná už snad deset let... Překlep opraven, díky.

Michal Politzer
www.mojevista.cz

hele, tys mě deanonymizoval :-) - nech mi pěkně toho jehovistu, když už jsem si ho jako první zaregistroval akorát jsem si při té větě u Irfanu vzpomněl na Desatero redaktora, které jsi psal
Obrázek uživatele Michal Politzer

Desatero redaktora je pro redaktory, jak už z názvu vyplývá. Jenže já jsem tady sám sobě autorem, redaktorem, editorem, šéfredaktorem, jazykovým korektorem, produkčním (i asistentkou), administrátorem, markeťákem, ředitelem i majitelem. A měl jsem zrovna slabou chvilku a nevěděl, co o Irfanu napsat, protože ho moc nepoužívám  

Michal Politzer
www.mojevista.cz
Obrázek uživatele Faramir

Tak zrovna s instalací Irfanu jsem žádné problémy neměl... Prostě jsem v TC entrem spustil instalačku a nainstalovalo se to ;-) A to samé čeština a pluginy...
Obrázek uživatele Michal Politzer

Jenže vy máte vypnutý UAC, pokud vím (aspoň mám pocit, že jste to tu někde psal).

Irfan má nestandardní instalátor, který UAC nepozná, takže je nutno spustit jej v režimu správce "ručně". 

Michal Politzer
www.mojevista.cz

Zajímalo by mě, zda by pod tímto  programem DOSBox fungovalo i UCTO(Tichy-Jezek), neboť je to dosovský program. Mám Vistu premium 64b a problém zatím řeším ve virtuálním PC pod XP. Ovšem tady mám problém s tiskem, kdy virtuální PC nechce komunikovat s tiskárnou. Měl by někdo i jiné zkušenosti s UCTEM ve Vistě?

Dos BOX je pekna vec, ale je to na DOS hry... Uctovnictvo alebo T602 je pre Dos BOX naozaj problem. Tvorcovia nechcu implementovat podporu pre LPT, takze tlaciarne zostavaju "hluche".. Chce to ine riesenie ako je Dos BOX...