Freeware na víkend (7)

Tento víkend představuji nástroj na vyčištění disku a registru Visty, užitečný prográmek na vizualizace fragmentace pevného disku a také ujištění pro programátory, že Visual Studia fungují i ve Vistě.

CCleaner 1.37

CCleaner

Vyčistit disk a registr Visty je s tímto nástrojem snadné

Vista sice obsahuje nástroj Vyčištění disku, ten však zdaleka neumí vyčistit všechno. Program CCleaner je zdarma a přímo určený pro Vistu - odhalí nejen různé pracovní soubory Visty, Internet Exploreru a dalšího příslušenství, ale také pracovní soubory dalších aplikací (Firefox, Office...). Umí také prohledat registr Windows a doporučit odstranění neplatných záznamů. Pokud nějaký program zanechá svůj odinstalační skript v seznamu programů, můžete jej CCleanerem smazat. CCleaner má navíc široké možnosti nastavení, například lze říci, které cookies při čištění mazat nechcete, případně požadovat mazání souborů ze složky Temp jen pokud jsou starší 48 hodin. Zkrátka šikovný program pro uchovávání počítače v dobrém stavu.

Ke stažení: http://www.ccleaner.com/download/


DiskView 2.21

DiskView

Vizualizace fragmentace disku i ve Vistě

Nástroj na defragmentaci disku ve Vistě je ještě více strohý, než ten v Windows XP a Windows 2000. Můžeme sice všichni věřit vývojářům Microsoftu, že defragmantátor ve Vistě je tak dobrý a funguje tak automaticky, že se není na co dívat, ale... Ale není na škodu sáhnout na stránky Microsoftu a stáhnout si program DiskView. Není sice zatím primárně určen přímo pro Vistu, nicméně pokud je v ní spuštěn v adminsitrátorském režimu (tzn. pokud máte zapnutý UAC, je potřeba klepnout na jeho ikonu a zvolite Spustit jako správce), funguje bez problémů. Stačí zvolit disk a tlačítkem Refresh vytvořit jeho obraz (trvá to poměrně dlouho). Šipkami u položky Zoom lze měnit měřítko, z hlavní nabídky lze vyvolat legendu. 

Ke stažení: http://www.microsoft.com/technet/
sysinternals/FileAndDisk/DiskView.mspx


Microsoft Visual C++ 2005 Express Edition

 

Visual Studio C++

Programování ve Vistě může být pohodlné a ve Visual Studiu je
zvládne každý

Trojice vývojových nástrojů C++, C# a WebDeveloper (s jazyky C# a VB) je ve verzí Express Edition zdarma a hlavně ve Vistě zcela funkčních. Pouze při instalaci lokálního SQL serveru budete upozorněni na možnou nekompatibilitu, pokud si nestáhnete příslušný service pack pro MS SQL. Nicméně ten se vám stáhne automaticky (pokud tedy váš Windows Update povýšíte na Microsoft Update), takže po povinné registraci (je ale zdarma) můžete vesele programovat. V C++ klasické aplikace, v C# aplikace pro .NET a ve WebDeveloperu prakticky cokoli týkající se webu - díky zvýrazňování syntaxe se totiž hodí třeba i na editaci XML. Visual studio je nicméně vnímáno kontroverzně: na jedné straně skupina programátorů zvyklých "bušit" kód nejraději v notepadu si samozřejmě z Visual Studia utahuje, na straně druhé ti, kteří Visual Studiem začali, mají někdy hodně těžké pochopit, o čem programování vlastně je, když jsou vlastně zvyklí "malovat". Asi nikoho ale nenaštvu svým názorem, že člověk by se měl nejdříve naučit bušit v notepadu a teprve pak může zpohodlnět ve Visual Studiu. Obrácená cesta je totiž mnohem těžší, ne-li nemožná.

Ke stažení: http://msdn.microsoft.com/vstudio/express/ 

Typ článku:

Komentáře

Obrázek uživatele Faramir

Já bych doporučil i prográmek Vista Manager. Sice není free, ale nestojí moc a domlouvátko se dá sehnat a je i pro x64. Používám ho a jsem plně spokojen. Nahradil mi mé oblíbené TuneUp Utilities...;-) Škoda jen, že není v češtině...