Postup jak vytvořit dual boot Vista + XP [vyřešeno]

Rád bych vám nabídl svůj postup při vytváření dualbootu Vista+XP na jednom rozděleném disku.
Po testech Vista Ultimate, jsem se rozhodl zakoupit Vista Home premium. Po její instalaci jsem si řekl, že si XPčka ještě chvilku nechám.  Disk mám rozdělený na dvě části a XPčka jsem si tedy nainstaloval na Dčko, na partition kde mám data, trochu riskantní, ale, ale já si věřil 

- musíte mít rozdělený disk na dvě části.
 /Myslím si, že to má snad každý, z praktického hlediska a při velikosti disků to snad ani jinak nejde. Při případné přeinstalaci systému, pak není problém kam uklidit svoje data, protože jich vetšinu máte na Déčku.
Pokud to nemáte, stačí to udělat až při instalaci Visty/

1. Nainstalujete Windows Vista na první partition, tedy C:
2. Nainstalujete Xpčka na druhou partition, tedy D:
3. Stáhněte si program EasyBCD 1.52 z tohoto linku http://neosmart.net/dl.php?id=1
/ Lze prý použít i VistaBootpro/
4. po nainstalování EasyBCD byste měli vidět v záložce Add-Remove Entries oba systémy bootování. Pokud ne, přidejte systém který tam chybí.
Toto je v podstatě vše, ovšem při restartu zjistíte, že vám nejde nabootovat do Visty.
5. Vložíte Instalační DVDčko Visty a vyberete volbu Repair computer a potom první volbu Startup repair. Tímto opravíte bootovaní z Visty. Ale ještě je potřeba opravit bootování z Xpček a to ntldr a ntdetect.com, které vám budou při bootu do XP hlásit soubor nenalezen.
6. Vložíte CD Xpček a spustte konzoli pro zotavení. Nabídne vám to opravu obou systémů. Vy si zvolite D:\Windows, pokud máte Xpčka na D:
7. Potom pomocí příkazů copy tyto soubory opravíte:

copy e:\i386\ntldr c:
copy e:\i386\ntdetect.com c:


8. Pak již můžete bootovat do obou systémů. Já jsem měl ještě problém. Po vybraní bootu Xpček se mě zobrazila ještě jedna bootovací nabídka,
1. Microsoft Windows XP Home
2. Microsoft Windows XP Home

Jednu volbu jsem si vybral a po naběhnutí systému jsem zeditoval boot.ini a druhou bootovací volbu smazal. Výsledek vypadá asi takhle.

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home" /noexecute=optin /fastdetect /noguiboot /bootlogo

-popis boot.ini  nemusí být přesný, článek píši v práci a tak jenom odhaduji.

To je vše. Nyní by vám měly běžet oba systémy na jednom disku. Možná někdo dělal jinak, nebo jednodušší cestou. Nekladl jsem si za cíl, dát vám nějaký určitý pevný postup, ale popsat, jak jsem to udělal já. Jestli to někdo podle toho návodu vyzkouší, rád bych, zda by mě dal vědět. Toto je totiž zjednodušená verze, mezi tím jsem Xpčka několikrát přeinstalovával a Visty opravoval, než jsem to vyladil. Kdybych si dřív našel jak opravit ntldr, bylo by to stejně jednoduché jako v tomto popisu.

Ještě bych chtěl apelovat na lidičky, kteří mají problémy nainstalovat si bez pomoci nějaký operační systém, a věci jako rozdělení partition jim nic neříká, aby se do toho nepouštěli. Mohou si udělat vic škody než užitku, hlavně když to instalují jako já na partition, kde jsem měl svoje data. Když přesně nevíte co děláte, snadno o ně můžete přijít.


Tady je link na návody kombinací dualbootů /Visty+XP+Linux/ i s obrázky, ale v angličtině. Podle mě je to dost složité, ale na druhou stranu to je opravdu krok za krokem.
http://apcmag.com/node/5162/

Radek

Diskuze:

Ahoj já už svůj postup psal v topicu "vista a xp na jednom oddílu"

Jde o to že jsem měl rozdělený disk na dvě partition. C: win xp  D: data

Pomocí softu jsem přidal partition F (sebral jsem místo z déčka) a naistaloval vistu. Nic víc jsem nedělal. Oba systémy bez problému fungují a při bootování mi to hází automatickou nabídku který systém chci spustit

Mám problém. a to ihned v počátku instalace. Nejde mi totiž nainstalovat xp. při najíždění instalace mi to hodí hlášku že mám ověřit jestlki jsou připojeny hardisky,že je to nemůže najít.co s tím??

Chybí ti ovladač na SATA disky

potrebujem ovládače na Sata disky, lebo Vista mi ani len nečíta inštalačku XPčka (originálku)... kde ich zohnať??

Ď.

Nehledej ovladač, vlez do biosu a přehoď info, že jsou tam disky IDE a ne SATA

Ještě bych chtěl dodat, že pokud si nainstalujete Visty již k stávajícímu systému XPček, bootování se asi bude chovat jinak. Můj postup je když si máte na počítači instalované Visty a k nim si přidáte XPčka.
Obrázek uživatele Michal Politzer

Já jsem si říkal, proč na to jdete tak složitě :) Ale i tak. Myslím, že jsou dvě možnosti:

  • nainstalovat na jeden svazek XP, pak na druhý Vistu a mělo by vše být v pořádku včetně bootování
  • pokud to uděláte naopak, tedy nejdříve Vistu, pak instalace XP zničí zavaděč a nepůjde to. Mělo by ale stačit obnovení zavaděče z instalačního disku D.
Možná se ale mýlím a nestačilo by to, takže ten váš postup oprav zavaděčů se pak samozřejmě hodí.

Michal Politzer
www.mojevista.cz | www.mojeoffice.cz

Podle popisu se to zdá složitý, je to popsaný postupně, ale pro lidi znalé je to fakt jednoduchý.

Na jeden svazek se nainstaluje Vista, na druhý XPčka a udělá se obnova ntldr u XP.
Ale jsem přesvědčený, že se tam musí nainstalovat nějaký boot manager.

Jesli se vám to zdá složitý podivejte se do toho linku co je pod článkem, to je teprve maturita

Ale jak říkám pro lidi co tomu hoví, to není nic složitýho.

Jak už je uvedeno výše, nejprve nainstalovat xp a pak vistu. Ne opačně. A nebudete mít žádný problém, nemusíte opravovat zavaděče ani použivát boot manager. Prostě to nainstalujete a jedete
Obrázek uživatele Michal Politzer

přesně tak, proto se divím, proč je ten návod tak komplikovaný. Nejdřív XP, pak Vistu. Vista sama pozná, že XP tam jsou, a nabídne tedy dual boot.

Ale třeba se to vážně někomu bude hodit, když třeba Vista ty XP nenajde nebo tak něco... nikdy nevíte, co se semele...

Michal Politzer
www.mojevista.cz | www.mojeoffice.cz

Přece nemůžete nutit nikoho aby si instaloval napřed XPčka a pak k tomu Vistu.
Já mám například hlavní systém Vistu a XPčka jsem doinstaloval, jen dočasně. Jakmile budou kvalitní ovladače grafiky pro Vistu, Xpčka smáznu a nemusím to zase celý přeinstalovávat.

Jsem prřesvědčený, že návod zase tak složitý není. Je to psaný trochu "polopaticky" aby to pochopili i méně zdatnější uživatelé. Věřím že to může někomu pomoci, třeba jenom kousek z toho.

Nikdo vás k ničemu nenutí. Byla to dobře míněná rada a psal jsem nejjednodušší postup. Je samozřejmě na vás, který systém si nainstalujete jako první, ale pak musít počítat s ne uplně bezproblémovým zprovozněním.

Já sem si vytvořil C potom D. nainstaloval sem XPcka na C a potom Vistu na D a vše funguje jak má. při botování si vyberu jesli chci XPčka nebo Vista. Nechápu co tu vymejšlíte za návody.

Ten návod je pro ty kteří mají nainstalovanou Vistu a XP tam chtějí dát dodatečně. Tam to není tak bezproblémové.

Tak vám děkuju, že jste chtěl abych napsal návod, jak udělat dualbooth. Píšu to pro lidi, kteří si s tím neví rady, a nakonec jsem u toho vůl, protože ostatní nechápou proč mám nainstalovanou prvně Vistu a pak XPčka. Někteří lidi si prostě myslí, že to jak to mají oni je to správný.

To byl první a taky poslední příspěvek, který do tohoto fóra píšu. Možná je to přehnaná reakce, ale "chytráci" jsou prostě všude. Byl bych vám vděčný, kdybyste toto vlákno smazal aby to náhodou někdo podle tohoto složitého návodu neprovedl. Je tu dost chytáků, kteří mu když tak poradí.

S úctou Radek
Obrázek uživatele Michal Politzer

Ááále, neberte to tak zle, co terpve mají dělat autoři článků na takovém Živě.cz, kde jim všichni nadají :-)

Nicméně já myslel, že budete psát, jak mít Vistu a XP na jednom oddíle; pochopil jsem, že se vám podařilo toto. Dřív to šlo, tuším, že třeba W98 a W2000 takto šlo mít, oba systémy byly na c:, jeden ve složce c:\windows, druhý v c:\winnt. Mělo to dost zajímavých výhod, třeba společný swapovací soubor.

Každopádně váš návod se hodí na situace, kdy klasika selže a je potřeba nějak rekonstruovat zavaděč. Jak jsem psal, nejsem si jistý, jestli při instalaci v pořadí Vista, XP, obnovení zavaděče Visty dojde k tomu, že v obnoveném zavaděči Visty budou i XP. Je možné, že ne, a pak je váš návod k nezaplacení.

Jinak jsem tedy myslel, že mi článek pošlete do mailu, já ho zkouknu, doplníme nějaké obrázky a uděláme z toho návod v sekci Rady a návody. Ale tady taky dobré :) 

Michal Politzer
www.mojevista.cz | www.mojeoffice.cz

Zřejmě jen Vy nevidíte rozdíl mezi serverem zive.cz a tímto... Měl byste se zamyslet, proč jste tyto stránky vytvořil a k čemu slouží. Zatím jste dokázal pouze to, jak zarytý jste vistofil, ač vědomostí kolem nich máte troufám si říci poskrovnu. Programy jako TC jsou pro Vás prostě zavrženíhodné, jen proto, že Vám nesedí, jen Vaše Vista je nej. Firewall nepotřebujete, antivir nepotřebujete... (vybráno z jiných Vašich příspěvků). Uvědomte si, že u počítače nesedíte jen Vy, jsou tu další lidé, kteří mají na softwarové vybavení jíné názory a v převážné většině narozdíl od Vás opodstatněné. Já sám se nemohu zbavit dojmu, že se stále snažíte lidem podsouvat a nutit právě to "Vaše", co v počítači mít či nemít. Z mých vlastních zkušeností nejen s OS Vista si troufám tvrdit, že lidem, kteří se zde snaží nalézt odpovědi na své otázky nedokážete ani z části rozumně odpovědět a když už někdo na něco přijde, viz návod v tomto vláknu, tak ho opět téměř zavrhnete. Problémy s bootováním jsem měl také a ač jsem našel jiné řešení, pro mnohé je tento návod rozhodně užitečnější, než možná většina Vašich rad. Nejsem proti Vám zaujatý a nechci se Vás nijak dotknout, ale již nedokáži déle nereagovat.
Obrázek uživatele Michal Politzer

Ale počkejte, to si nerozumíme. Já jsem rád, že ten příspěvek tady je - proč jinak bych mu dával "čisté URL", aby bylo možné jej snadno najít na vyhledávačích. Nedorozumnění vzniklo taky tím, že jsem myslel, že půjde o návod na instalaci na jeden oddíl (což ale u systémů XP a Vista asi ani nejde). Když jsem pak pochopil, o co jde, tak jen říkám: postup XP->Vista je snadný; a vím, že zde se řeší postup opačný - a myslím si (nevím, jen si to myslím), že to také musí jít snadněji.

Nicméně všichni už asi víme, že Vista není tak dokonalá, jak byla Microsoftem představená, takže je dost pravděpodobné, že se mnoha lidem bude hodit, jak ručně upravovat záznamy v zavaděči. To už jsem taky psal.

No a co se týče toho dalšího, to prosím řešme jinde samostatně, to je tady hodně mimo téma... Založil jsem tady na to diskuzi.

Michal Politzer
www.mojevista.cz | www.mojeoffice.cz

Nevidím problém v instalaci Visty a XP do společného oddílu. Problém není ani v pořadí jednotlivých instalací.

Od win98 po XP bylo pro multiboot nutno instalovat jednotlivé OS win v pořadí podle stáří verze od nejstaršík po nejnovější.

Při instalaci VI/XP již na "stáří" nezáleží a je možno instalovat v libovolném pořadí. Dualboot se vytvoří v obou případech.

Avšak při instalaci OS win XP bez předpřípravy, dojde ke kolizi stejnojmenných složek. Proto je výhodné před instalací XP modifikovat sobor winnt.sif a instalaci provést s jeho pomocí. V tomto souboru jsem si změnil pro XP složku Windows na XPP_win, ProgramFiles na XPP_FILE, Docu..set.. na XPP_LIDI a kolize se v žádném případě nekoná.

Vista pak používá svoje defaultní nastavení.

Stejně jako u dualboot XP/9x lze v souboru boot.ini nadefinovat samostatný řádek pro volání zavaděče Visty nebo jiného zavaděče - zde třeba i grub4dos, případně použít jako primární zavaděč přímo grub a v jeho konfiguračním souboru menu.lst nadefinovat jednotlivé OSs.
Zde je jako primární zavaděč použit ntldr s definicí v boot.ini:

[boot loader]
timeout=15
default=C:\grldr
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\XPP_WIN="XPP_C500" /noexecute=optin /fastdetect /usepmtimer
C:\bootmgr="C vistatest"
C:\wubildr="wubildr"
C:\grldr="GRUB - C"
D:\grldrd="GRUB - D"

Pokud během 15s neprovedu výběr, zavolá se automaticky grub a v jeho menu.lst je jako primární přednastaven
OS Vista:

title vista
fallback 1
find --set-root /bootmgr
chainloader /bootmgr
rootnoverify (hd0,0)
savedefault --wait=2

Z grubu zase mohu volat cokoli kdekoliv.

Nic si s toho nedělejte,jsou to debilové. Myslí si jak jsou dobří,ale kdyz jsou tak dobří tak proč sem lezou?Vždyt tenhle web je tu od toho aby jsme se neco dozvěděli ne? A oni už prece všechno vedi,chytráci. Myslim,ze takový lidi sere to,že nejsou tak dobří jak si o sobě mysleli,protože kdyby byli tak jsou to prave oni co pišou takovehle članky na web. Takze klidne pokračujte,protože to má smysl.
Hlina

Hlina .adgjmptw
Hlina

Zdravim, a zdielam Vas "hnev" na chytrakov.

Ja prave teraz skusam Vas postup, vsetko islo ok az po konzolu zotavenia ked som vybral D:\Windows XP a chcel som v prikazovam riadku opravovat =copy  atd ... tak mi zamrzla konzola a musel som natvrdo restart.

Neviete co by pomohlo?

 

D.Ivan

Proč to neudělat jednoduše, když to jde složitě .... :-D Přesně tak moulové, nejprve XP pak Vista (nebo Win7, 8 ....) Das ist alles !

Ja mam na C Visty a chtel bych tedy na D nainstalovat XP. Tedy s tim ze Visty uz necham nainstalovany a pridam ty XP. Jak ale ctu podle reakci neni to jednoznacne ze to bude chodit? Co tedy radite v mem pripade? Diky.

Špatně pochopeno. Pro Váš požadavek přesně odpovídá text návodu:-)) Mělo by stačit to nainstalovat a opravit zaváděče

No návody jsou to pěkné, ale určitě ne univerzální. Mě např. nefunguje, protože ntldr nainstalovaných W2K je po instalaci Vist přepsán a zůstává tam nějaký bordel dosovský gdldr, který nenajde ntldr, takže W2K nespustíte. Jestli má někdo nějaký geniální nápad jak to opravit určitě bych ho uvítal......

a zkoušel jste opravit instalaci Win2k? Tím by se měl spravit jejich zaváděč...

Dobrý den,

rád bych se dozvěděl, zda je možné instalovat dualboot pro systém vista 64 bit a XP proffesional 32 bit.  Nejprve bych instaloval XP a po té Visty 64.

Ano jde to  napřed instalovat Xp na D:

Potom X64 VISTA na C:

Opačný postup vyžaduje opravu zavaděčů viz. výše.

Bohužel pokud při staru nezadáte volbu naběhnou visty což já osobně nechci.

Radši bych kdyby def. startovaly Xp a já musel měnit na Visty a to nevím jak.

Pokud někdo ví jak, rád se to dozvím.

Zdravim, chtel jsem se zeptat, kdyz mam hadr rozdeleny na C (50GB) a D (200GB) a na C mam hozene visty, nebude nijak vadit kdyz to C rozdelim na dalsi dva disky na 25GB a 25GB.?? A co se stane s tim D, to se prejmenuje na E nebo to zustane D a ten nove vytvoreny (25GB) bude E.?? Poradte prosim...dyztak napiste na mail kubik.sokolik@seznam.cz  diky

taky si říkám proč je to tak složité.... co mít prostě dva hdd... ? každá lepší deska vám nabídne při startu ze kterého media chcete nabootovat... prostě zmáčknete F8 někde F11, vyberete disk kde máte xp nebo opačně ten druhý kde máte vistu a je to....  při cenách disků, kdy dneska 160ka stojí tolik co větší paměťová karta bych to jako problém opravdu neřešil... je to jenom kus železa...

Dobrý den!Náhodou jsem četl váš příspěvek sice již z minulého roku.Ale,rád bych se zeptal.Mám nové pc s nainstalovaným os Vista basic.Chtěl bych mít v pc také win Xp,proto že syn by rád hrál i hry,které pod Vistami nejedou. V případě,že přídám ještě druhý HDD do počítače,bude to snadnější?
To je,vložit bootovací disketu pro XP a jak naběhne černá obrazovka tak přepnout na nový HDD a provést instalaci?
Nejsem ani profik ani úplnej začátečník,ale raději se chci nejdříve zeptat.
Děkuji s pozdravem pavel

Jéé tak teď jsem přestřelil. Nevěděl sem komu píšu. Takže bych měl s vámi vycházet jestli se chci něco dozvědět co? A abych řek pravdu tak chci. Tak sorry.
Hlina

Tak som skusil spravit ten dualboot system. Najprv som mal Vistu a potom som chcel nainstalovat xp. este predtym nez som cital tento clanok som skusal arconis disc director a v nom utilitu OS selector- zial ten mi nenasiel Vistu ale po regenerovani visty nabootovalo len vistu a Xp nechcelo vobec nabootovat. Proste chaos. Potom som skusil tvoj postup co je tu. Dalsie problemy. Totiz vsetko az po bod kedy treba regenerovat XP pomocou prikazov copy... aj ked mi to prepisalo a nakopirovalo, tak pri vybere nabootovania  windowsu XP nechcelo nabootovat- nemohlo najst ten ntldr.  Tak som sa pustil do toho trocha inak  a  priamo  vo  viste  som  tie  subory  nakopiroval  do  oddielu  kde  mam  XP.  Az  potom  to  fungovalo.  PS:VdakaZaSkvelyNavod,BezTohoBySomSiAsiNeporadil
Obrázek uživatele Rostakd

Kam si to presne nakopiroval?

Intel Core 2 Duo E8400, Gigabyte GA-EP35-DS4, MicroStar N9800GTX+ T2D512-OC 512MB, A-Data 4096MB DDR II 800MHz Extreme Edition CL4, WD CaviarRE - 160GB SATA II 16MB, Hitachi PATA 120GB, Xilenc

Obrázek uživatele Rostakd

Tak uz to nepotrebuju uz jsem to rozchodil

Intel Core 2 Duo E8400, Gigabyte GA-EP35-DS4, MicroStar N9800GTX+ T2D512-OC 512MB, A-Data 4096MB DDR II 800MHz Extreme Edition CL4, WD CaviarRE - 160GB SATA II 16MB, Hitachi PATA 120GB, Xilenc

Zdravím,všechno podle návodu fungovalo až na bod 7,napsal jsem ty příkazy na opravení těch dvou souborů dle návodu,a překopírovalo se to,ale po restartu v nabídce xp nenabutují.Mám vista ultimate a vy jste to zkoušel na home,není to tím?Prosím o radu.dík

Zdravim.. mam problem pri instalaci dvou systemu na dva disky:( Na C: jsem nainstaloval Win Vista a na D: sem hodil XPcka jenom jako zalozni system na programy co nemakaj. Ale kdyz jsem po doinstalovani XP chtel nabootovat zpet do Vist, vubec to neslo.. V cerne obrazovce jsem vybral moznost "zpet k vyberu operacniho systemu a byli tam jen ty XPcka:( Jelikoz jsem necetl Vas navod a nevedel jsem co s tim, rozhodl jsem se ze tedy znovu nainstaluju ty Visty na C: a tim to vyresim.. Ale bohuzel se cely problem opakuje.. Ted ovsem system bootuje jen do Win Vista a ty XPcka vubec nevidi. Uz jsem zkousel i Vas navod, ale ani Easy BCD ani VistaBoot ty XPcka proste nevidi.. a nepomohlo ani konzole pro zotaveni a kopirovani "ntldr"... Nemate nekdo podobnou zkusenost nebo alespon nejakou radu?? Vsem dekuju.

Je mozne pri nainstalovani obou OS /XP+Vista/ bezrizikove schovani dane partition systemu ?Po spusteni Vist je mezi disky viditelna partition Xp a pri praci v XP pro zmenu Vista.Pri pokusu o hiden disku v partition manageru jsou pote problemy s bootovanim.Dekuji za radu.
Obrázek uživatele FukitoNamura

V Disk Managmetu odeber pismeno tomu kteremu disku.
Be Happy!

Super,dekuji,tak tohle mne opravdu nenapadlo :)

Parádní postup,sice krapet pracný,ale funguje bez problémů.dokonce jsem ani nemusel opravovat boot XPček.

Ja zrovna tak jede to perfektne. Diky za navod. At si kdo chce co chce rika.

Tak jsem zvědav, jestli se objeví doporučení pro postup instalace XP k instalovaným Vistám premium.

výchozí stav: nový počítač, (HP pavillion 3619ea) předinstalované visty premium, žádné instalační CD nebo DVD.

Záloha vytvořena v rámci instalace systémem na partition D.

Na požadavek mi kolega rozdělil disk 120MB na C,D,E.

Data zásadně ukládám na disk E.

V současném stavu při pokusu o instalaci office2003, nejde spustit setup.exe.

Obecně i z jiných CD neze spoštět exe soubory. Ostatní soubory lze přečíst, zobrazit. To je důvod,

proč uvažuji o uvedené instalaci, již vůbec nemluvím o slovnících a jiných starších programech. Prostě nejdou.

Nejsem žádný počítačový expert, PC je pro mne prostředek k získávání a ukládání info.

Díky předem za ochotu.

Ahoj, precti si moji recenzi na http://www.czechcomputer.cz/user_review_doc-Q070413154412860173898286080...
predpokladam, ze mas 6319. Nyni mam Visty bez XP, z duvodu ktere jsou tam uvedeny. Jestli budes chtit nejaky help, ozvi se, snad pomuzu ;-)

Tak dnes jsem tímto strávil cca 8 hodin, ale nakonec se to povedlo ;) Ovšem bylo k tomu nutné klasické instalační DVD Vist (je potřeba jen pro opravení bootování (mbr) visty - nic z něj instalovat nebudete, takže stačí, když si ho třeba jen někde vypůjčíte) s tím hp recovery se mi to nějak nepovedlo - nedá se tam nějak dostat ani do konzole :(

Jinak první zádrhel byl, že instalačka XPček nenašla SATA disk - to se dá obejít vypnutím nativní podpory SATA v BIOSu (objeveno cca po 2 hod. :( ).

Další problém byl, že ten EasyBCD (verze 1.6; 1.52 chtěl .NET framework a to se mi nechtělo stahovat) nějak nečel pod XPčkama. Ovšem krok 4 se dá provést až za krokem 5, tedy ve Vistách a tam už to šlo. No a pak jsem už ani nemusel dělat kroky 6, 7 a 8, už to totiž jelo.

V XP je pak ještě trochu problém s drivery ... ještě to nemám dořešeno, ale měly by fungovat tyto: http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/softwareList?os=228&lc=en&cc=cz&dlc=cs&product=3308819&lang=cs

Nejdou startovat .exe ? Něco se nepatřičně přepsalo v registru uživatele. Nejrychlejší postup "nápravy" jsem objevil ve vytvoření nového uživatelského účtu, tam zase vše funguje OK. Přetáhnout svoje dokumenty a poté původní nabouraný účet odstranit.

Dobry den,

mam nainstalovane Visty na rozdelenem primarnim disku (C:). Sekundarni disk pouzivam jako datovy a je ponechan vcelku (pod Vistama ma pismeno D.)

Na primarnim disku jsem ponecha volnou oblast pro pozdejsi doinstalaci Windows XP. Vcera jsem se k instalaci konecne dostal, ale zatim bezuspesne.

Po nabootovani Windows XP, byli videt vsechny tri oblasti (tj. Disk C - s Vistou, Disk D - daty a volna oblast na prvnim disku pod pismenem E). Instalator XP oblast bez problemu naformatoval a nakopiroval data. Po prvnim restartu, kdy by mela pokracovat instalace XP se ale objevila hlaska "Error loading operating System" a instalace nepokracovala.

 

Pokousel jsem se opravit boot jak z Vindows Vista ( po nabootovani z DVD ) tak z Window XP pomoci "Recovry konzole" ale v obou pripadech neuspesne.

 

Na internetu jsem se s touto chybou jiz take setkal, ale nikde nebylo korektni reseni.

Nevite jak tento problem obejit.

 

Dik Martin

Stalo se mi uplně totéž, takže výsledek byl že sem smazal partititon D a reinstaloval visty. Vysledek je tak 2deni ztrata casu

Vůbec to neni slozity! delal sem to uplne stejne!

Ale mel sem a stale mam jeden problem, kdyz chci dat u xpecek konzoli pro zotaveni, vyberu windows a ten kreten po me chce heslo pro uzivatele administrator! co to je?? :-)) ! Zadnej  administrator neexistuje a zadny heslo uz vubec ne! :-))

A zkousel jsi to proste jen odentrovat ?

 

Kua,jak se tak divam,odpovidam na mesic stary dotaz,pokud tento neni jeste aktualni /a asi jiz nebude/,omlouvam se

prosim te mam problem. mam system vista kupovany s notebookem. chtel bych tam jak vista tak xp. system ale nemam na cd samostatne ale primo asus cd s ovladaci a system zaroven. pujde mi bod 5 provezt i z tohoto cd? diky za odpoved

Tak na to ti naprosto fundovaně odpovím - s Recovery DVD pro Notebook to prostě neuděláš, protože ten umí jen vytvořit celou novou instalaci ale nezvládá částečné opravy systému. Takže si prostě k těm svým legálně pořízeným Vistam pořídíš chytře nelegální kopii základního DVD Vist od někoho kdo ji má a opravíš to s ní. Nemusíš se bát - nebude to o tobě chtít naprosto nic ani ne heslo Administratora jako ve Windows XP.

 A protože prostě Microsoft neumí a nikdy nic neuměl udělat tak, aby to nebylo přes ruku, tak si u toho můžeš pěkně zanadávat :-)

Mohl bych místo kopie něčího DVD Vist použít i staženou Vistu???

Tak i já jsem byl ,ač přes velkou toleranci k vistám, donucen přidat xp. Návod perfektní, vše bylo v pohodě, jen v xpčkách mi nejde internet. IE píše že to nevidí stránku vyhledávání, FF taky nejde v síťových nastaveních to píše že to nevidí to Tpc ip..., nevim v tom se nevyznám... budu rád za rady, bez internetu jsou mi xp na nic:(

co driver na síťovku/modem?nebo WIFI kartu?

Lidi pomoc! Měl jsem problém s vistama (při jedný instalaci spadly do modré obrazovky a už nenaběhly a nedalo se to opravit když jsem dal F8 na začátku a nemám na dvd možnost opravit) a musel jsem je přeinstalovat, než jsem to udělal, tak jsem si na třetí oddíl naistaloval Linux a když jsem najížděl komp, tak se mě to ptalo co chci bootovat. Divný bylo že se mi v linuxu vůbec nezobrazily další dva oddíly, Visty a moje data. Když jsem pak nainstaloval normálně Visty, tak mě to ve složce počítač vůbec nezobrazí ten třetí oddíl kde mám Linux!!Jak je to možné?? Co ted s tím? A jak to ted udělám abych mohl do linuxu? Ve Správě disků se mi sice zobrazí všechny tři oddíly, ale u třetího mi nezoíbrazí název ani písmeno a když kliknu pravým tak mám volbu jenom odstranit svazek. Není to divný? když jsem instaloval linuxi tak formátování disku mi to nabídlo nějakej už ani nevím jakej, byli to písmena a číslo, nebyl to Fat! NTFS mi to nenabídlo.. Poraďte
[Asus Striker Extreme; Intel Core 2 Q6600;Asus EN8800GTS HTDP/320; DDRII 2048MB; Vista Ultimate 64bit EN]

[Asus P5Q Deluxe; Core 2 Q9550;Gainward GTX-275; Geil DDRII 4096MB; W7 64bit]

Možná proto, že Linux nepoužívá Microsofí Fat ani Ntfs, ale rozumnější Ext3/4 a další. Ty mají výhodu v tom, že samy o sobě podporují nastavení práv uživatelů a nemusí se defragmentovat. Jako Linuxák sem si na to odvykl, jaké štěstí. Oddíly v Linuxu jsou taky označeny jinak, není tam Windowsí C, D, E, F, ..., ale sda1, sda2, ... a pro cd mechaniku, flešky a flaškarty + další zařízení připojená přes usb, se automaticky připojují do /media/... . V roce 2007 Vám Linux neviděl NTFS disk ve Win. proto, že ještě nebyl standardně nastaven k takovému chování. Dnes již Linuxové distribuce dovedou bez nastavování číst disk s Windows. Problém je, že MS Windows neumí číst Linuxový disk. Je k tomu potřeba nějaký plugin, který umí číst ext2/ext3/ext4, nebo filesystém, Vámi použitý.

PS: Mimochodem na konfiguraci počítače ani v jednom z těchto bodů nezáleží

Taky používám dva systémy a osvědčil se mi boot manažer XOSL.V partition maagiku mam vytvořené dva primární oddíly na hardu (2x C jde to) a pomocí xosl přepínám který je z nich aktivní pro boot a který skrytý.Při startu PC pokuď o tom nevíte ani nepoznáte že je v něm i druhý OP.Druhý najíždí při stisku určité klávesy při startu PC.Výhody?Jeden operační systém "nevidí že je v PC i druhý.Nevýhoda ?Při přechodu z Operačního systému do druhého nutný restert PC.

Dobrý den mám desku Asus M2N SLI DeLuxe a tento problém. Mám zapojen SATA disk o velikosti 320Gb ( rozdělený na 3 partition) a druhý IDE 80Gb. Protože mám  systém VISTA, který jsem měl na SATA a on spadl a nešel opravit nainstaloval jsem jej na IDE a SATA rozložil na 2 partition ( DATA). Teď chtěl syn přidad i XP tak jsem SATA opět rozdělil na 3 partition, ale při bootování XP z CD mi při instalaci program nabídne pouze disk IDE a SATA pouze s jedním partition o velikosti 160Gb a při další akci to chce formátovat - což by znamenalo ztrátu dat.Jiná nabídka není. Nevíte jak se dopracovat k tomu, aby mi byly zobrazeny všechny partiton. Vím, že na SATA je Vista rychlejší ,ale již dříve jsem neměl kam nahrát data ze SATA (viz problém) proto je VISTA na IDE.

 

Dual Athlon 5600+, Asus M2N SLI De luxe, RAM 3 GB SLI /800, 1950 Pro 512MB a zatím se nic neseká

Dual Athlon 5600+, Asus M2N SLI De luxe, RAM 3 GB SLI /800, 1950 Pro 512MB a zatím se nic neseká

Dost dobře řešení popisuje přímo Microsoft na http://support.microsoft.com/kb/919529/cs, měli by o tom přeci jen něco vědět...

Chtěl bych se zeptat, jestli existuje nějaký program, který by zařídil, abych nemusel restartovat počítač, abych přepnul  mezi dvěma systémy ten druhý(vždy, když chci z xp na vistu, musím resetnout počítač)

Myslim,ze jedine reseni je si pod XP, nebo Vistou rozbehnou virtualni masinu a z ni spoustet druhy OS...
Jestli neco jineho existuje at me nekdo opravi :-)

S úspěchem provozuji dual boot Vista/Suse 10.3....před časem dokonce triple boot s XP, ale se vzrůstající podporou SW na Visty již XP nejsou potřeba

To bych take potreboval,mam notebook a pripojeny externi monitor,kvuli prepinani na jiny OS pri restartu musim vzdy otevrit notebook abych vybral ktery OS ma bootovat.To vazne nic neexistuje??nejaka utilita treba

Nevite nekdo co s tim,zadne heslo nemam,da se to nejak obejit?Bootovat muzu jen do Vist a XP kvuli tomu to nemuzu rozbehat

Zdrávím, mám problém, pro mě zcela neřešitelný. Jsem nespokojen se systémem Vista Home premium a chtěl bych se vrátit k systému XP. Když vložím boot CD XP do mechaniky, ta ho nenačte. Zkoušel jsem i různé kopie (fungující), mechanika nenačte žádnou. Mechanika je plně funkční. Při vytvoření Virtuální CD-ROM se mi po startu Setup.exe objeví klasická nabídka. Položka "Instalovat operační systém XP" je však šedá a nefunkční. Zkoušel jsem všechny běžné postupy. Boot z CD taky nepřichází v úvahu, mechanika ho ignoruje. Moje přání tedy je buď odstranit Vistu kompletně či na jeden disk XP na druhý Vistu. Prosím o radu, velice děkuji.

Mockrat dekuji za podrobny navod :) moc mi pomohl,jeste jednou diky,aspon nekdo udela poradny navod,ktery poslouzi jak ma :)

Instalaci systemu na jeden partition s daty, jsem provedl jen jednou.. tyden na to se system zhroutil a vzal sebou 30% dat. Rozhodne doporucuju davat sysition dtem VZDY na jiny partisku!
A me se take osvedcilo dualboot tvorit obracenym postupem:
-nejdrive nainstalovat win XP (rovnou pri instalaci si udelat 2 disky na systemy a jeden na data)
-pote ve WinXP vlozit DVD s Vistama a nainstalovat je dle instrukci na druhy systemovy partition..
-v tomto poradi si Visty ohlidaji bootsector XPcek a rovnou vytvori bootovaci nabidku pri spusteni..

Tak sem to udelal presne podle toho navodu a moc dekuji autorovi ale divne je ze jsem skoncil uprostred pateho bodu...po opraveni Vist mi to zadnou chybu nenapsalo ale jsem spokojen. Pokud ovsem nejsem sam komu se toto stalo rad bych aby mi to nekdo pomohl vysvetlit jestli jsem nekde neudelal chybu. Jinak velmi dekuji autorovi - uz jsem si vazne nevedel rady.

prosim o radu
mam 500 Gb Sata2 disk,3 oddily: C: Xp sp3, F: 30 GB volno, D: data
na C chci nechat xpčka a na Fko jsem instaloval visty jak metodou bootovani z dvd tak ze systemu XP, pri instalaci zvolim instalovat na disk F, vse probehne Ok, soubory se zkopiruji nasleduje restart, ale pak nasleduje načitani ktere nikdy neskonci, ten zeleny prouzek porad beha ale spis to vypada na zamrznuti protoze pomuze jen tvrdy reset, takto to vypada :
http://img9.imgup.eu/loading.JPG

po resetu nasleduje nabidka jestli chci pustit predchozi funckni system nebo instalaci tady :
http://img10.imgup.eu/nabidka.JPG

kdyz dam instalaci je tam zase jen dalsi nacitani donekonecna

kdyz zadam pustit predchozi funkcni system nabehnou XP a zobrazi se zprava :
http://img3.imgup.eu/XP.JPG

tuto verzi systemu win nelze nainstalovat zkuste Poradce pro upgrade na systém Windows Vista
tak sem ho zkusil a po scanu PC jse ok, pouze varovani ze Cčko nema dostatek mista ale ze mohu instalovat na jiny oddil, coz sem provedl

jeste sem si vsiml ze instalator kopiruje soubory stale na Cčko a na Fku nebylo nic

zajimavy je ze kdyz sem pouzival norton ghost bootovaci CD delalo mi to uplne stejnou chybu: nabootuje a pote nacita porad dokola

Jak se mam dostat do konzole pro zotaveni u XPcka? V instalaci sem to nikde nenasel a pri vyberu systemu tam jaksi neni co vybirat :)

 Tady jsem spáchal malý návod.

Dobrý den, chtěl jsem použít váš návod, ale hned na začátku selhal.

situace:

mám předinstalované Visty Home premium a disk 320 GB rozdělený na C: (pro windows /ntfs) a D: (data).  Programem GParted jsem si vytvořil novou partition tím, že jsem "ukousl" 50 GB z C: a vytvořil F: (pro budoucí win xp /fat32).

Vložím instalační CD XP do notebooku, nabootuju, objeví se úvodní instalační obrazovka, chvíli systém načítá všemožné ovladače (přes graf. kartu až po wifi) a poté se proces zastaví a naběhne modrá obrazovka s informací o chybě že prý špatné ukončený svazek na pevném disku je možnou příčinou. Zkusil jsem nabootovat podruhé, ale objevila se stejná chyba.

Přitom vytvoření nové partition proběhlo úspěšně, ale je možné že je to způsobeno tím, že jsem určitou část oddílu C: naformátovanou na ntfs přeformátoval na fat32 ? edit: pak jsem nově vzniklou partition F: přeformátoval na ntfs a problém trvá.

děkuji, M.T.

no dobře, a kterým programem si mám teda rozdělit disk C: (Vista) na C: (Vista) plus F: (XP) ?  Nechci si XP instalovat na D: (Data) abych o data nešťastnou náhodou nepřisel. 

Myslel jsem že GParted je ideální vzhledem k tomu,že v článku psaném anglicky (uvedený autorem tohoto článku na konci) je GParted používán.

děkuji za radu

právě jsem zkusil nainstalovat XP na D: a risknout tak že budu mít druhý systém na disku společně s Daty. Ani při této volbě se instalace nepovedla, zase se objevila chybová hláška "stop 0x0000007B". Zjistil jsem o jakou chybu jde (údajne virus), tak jsem Nodem32 projel HDD, odstranil jedinou infekci kterou to našlo, zkusil znova a zase ta chyba.

Já ty XP asi nenainstaluju nebo co :-/

Tak to mi dělá taky, a pak jenom tvrdej reset. A dost pochybuju o tom, že de o nějaké virus, když tam nic nemám. Taky by mne zajímalo co s tím.

otevřete si bios

hledejte vec u ktere je zvoleno AHCI

tuto volbu zmente na IDE

hotovo instalace by ted mela fungovat

 

v bode 5 pises, ze mam vlozit instalacne DVD visty do pc ale moj problem je, ze mam iba recovery DVD od visty, od toshiby. tak sa hccem opytta, ci mi to pojde, ak mas s tym skusenosti, lebo sa mi enchce s tym enjak extra hrat:-)

vdaka :-)

 

    Romi

Narazil jsem na problém po (opravě) WinXP. Mam Vista Ultimate SP1 x64 na C: a Windows XP Pro SP3 x86 na E: Jde o to, že když nechám najet XP, tak to začne hledat boot.ini na C: :((( a potom to skončí chybovou hláškou, že chybí soubor "ntoskrnl.exe" v systém32 v na systémovém disku. Nevíte co s tím?

 me se deje uplne to same, akorat ze mam xp pro SP2

 me se deje uplne to same, akorat ze mam xp pro SP2

 Nevim jestli se to taky nekomu povedlo, ale po instalaci Vist se mi pri kazdem bootu zobrazi klasicka chkdsk vyzva pro kontrolu a opravu svazku s WinXP a to same se deje pri startu XPcek, problem je v tom, ze kdyz tu kontrolu povolim, tak se uz nenabootuje ani jeden zavadec.

 nepročítal jsem tento topic...ale chci jen poznamenat že v mém případě nebylo potřeba pro zkopírování ntldr a ntdetect.com nabootovat z instal cd...stačil k tomu obyč.comander...zkopíroval jsem tyto 2 soubory a frčí to:-) ale každopádně díky za toto forum:-D

Dobrý den chci se jen zeptat kdyz sem nahral visty na disk D a na C ma XP, muzu potom ty visty z D smaznout bez toho aniz by se mi ztratily data a nebo musim zformatovat D?? Zatim to facha dobre pri startu PC se me to pta co chci pouzit za system ale kdybych chtel visty smaznout jak na to???

Dobrý den.

Také jsem vyzkoušel několik variant dvou os v jednom pc (virtual pc,wnware,dva systémy na jednom hdd apod.). Varianta, kterou používám nyní a jsem s ní spokojen je ta, že mám v pc dva hdd a na každém mám jiný os ( XP home edit a Vista home premium 64 bit). Po startu pc stisknu klávesu F8, vyskočí nabídka odkud  nabootovat, vyberu disk (XP nebo Vista) a dojde ke spuštění příslušného os. Je jasné, že toto řešení je určeno spíše pro klasické pc než pro notebok.

Nečetl jsem celou diskuzi, neboť nechápu proč je kolem toho tolik řečí...a možná se budu opakovat.

Standardně se volí následující postup (u MS OS): začínám nejstarším systémem, tedy XP, nikoli tou začátečnickou chybou začít novým systémem.

http://support.microsoft.com/kb/306559/

Jestliže to uděláte takto, není pak co řešit.

Samozřejmě je třeba instalovat každý OS alespon na jiný logický disk.

Cez to všetko, koľko je tu toho popísané, nie je to úplne jednoduché, ak sa vyskytne problém z inštalácie

systému nie jasnou inštaláciou.

Mne to napríklad pohnojil VistaBoot, postup XP a Vista nevyšiel dobre.

 Již asi 2 měsáce vlastním notebook TOSHIBA L300 22L a dostal jsem k tomuto notebooku RECOVERY DISK

takže musím naistalovat vždy první vistu (recorvery disk obnový oddíly, smaže komplet data (to jsem poznal)).

Potom musím tedy naistalovat Xpéčka. Každopádně bych podotknul že nemusíme obnovovat startovací soubory!!!

Stačí si naistalovat EASYBDC a nastavit to tam a pak to uložit a je to OK. Jak tam mám nastavit Linux Ubuntu 8.10 instalovaný z windows?

 

 

Děkuji

přeji štasny a novy rok potreboval bych zistit jak udelat abych mel dva windows mam na notasu vistu a mam oddil C tam je vista a chci na oddil D xp ale kdyz to nainstaluji tak zadni vyber neni zepri to ide nejak v tom windows upravit jen se ptam jestli nevite jak nato abych si mohl spustit vistu a nebo xp proste dva windowsi ale vym ze se ma jako prvni instalovat xp a pak vista ale nechci preistalovavat vistu takze pokut budete vedet nemuzu si us stim poradit vista je k nicemu ale chci si ju tam nechat a xp chci mit na hry na viste nerozjedu ani flatout a kdyz stim notasem idu ke kamosovi ta si ani nezahrajeme a na windows xp mam problemi ze su spatne ovladace tak to nechci na internet xp jen na hry a vistu na internet a tak pokut budete vedet nemam se na nekoho obratit abi me pomohl kdyz tam ted dam xp do oddil D tak se spusti windows xp a zadni vyber dekuji pokut budete vedet tam me napiste jak nato dekuji.

Již asi 2 měsáce vlastním notebook TOSHIBA L300 22L a dostal jsem k tomuto notebooku RECOVERY DISK

takže musím naistalovat vždy první vistu (recorvery disk obnový oddíly, smaže komplet data (to jsem poznal)).

Potom musím tedy naistalovat Xpéčka. Každopádně bych podotknul že nemusíme obnovovat startovací soubory!!!

Stačí si naistalovat EASYBDC a nastavit to tam a pak to uložit a je to OK. Jak tam mám nastavit Linux Ubuntu 8.10 instalovaný z windows?

    

to je ono to same jak nato??

 

přeji štasny a novy rok potreboval bych zistit jak udelat abych mel dva windows mam na notasu vistu a mam oddil C tam je vista a chci na oddil D xp ale kdyz to nainstaluji tak zadni vyber neni zepri to ide nejak v tom windows upravit jen se ptam jestli nevite jak nato abych si mohl spustit vistu a nebo xp proste dva windowsi ale vym ze se ma jako prvni instalovat xp a pak vista ale nechci preistalovavat vistu takze pokut budete vedet nemuzu si us stim poradit vista je k nicemu ale chci si ju tam nechat a xp chci mit na hry na viste nerozjedu ani flatout a kdyz stim notasem idu ke kamosovi ta si ani nezahrajeme a na windows xp mam problemi ze su spatne ovladace tak to nechci na internet xp jen na hry a vistu na internet a tak pokut budete vedet nemam se na nekoho obratit abi me pomohl kdyz tam ted dam xp do oddil D tak se spusti windows xp a zadni vyber dekuji pokut budete vedet tam me napiste jak nato dekuji.


 

zdavím pc mě nechce najít disk spustím instalaci windows xp ale když chci pokračovat píše že disk nemám připojen v biosu jsem prolezl snad vše ale nikde nic zakazanýho nejní disk jsem formatoval na druhém pc