DirectX

DirectX [dajrekt eks] - univerzální rozhraní určené primárně pro hry, později využívané i jinými aplikacemi. Umožňuje vykreslování prostorové grafiky, přehrávání kvalitního zvuku a hudby, ovládání klávesnicí, myší i nejrůznějšími joysticky a také komunikaci po síti.

Jak funguje program nevyužívající DirectX při vykreslování grafiky

  1. program si v paměti vykreslí obrázek, případně vytvoří jednoduchý objekt typu jednobarevný obdélník
  2. obrázek/jednoduchý objekt odešle ovladači grafické karty
  3. ovladač odešle po sběrnici data do grafické karty
Jakékoli složitější operace si musí řešit program sám (např. vykreslení prostorového obrázku)

Jak funguje program využívající DirectX při vykreslování grafiky

  1. program odešle do rozhraní DirectX požadavek na grafický objekt - čím vyšší verze DirectX, tím složitější techniky (např. seznam trojúhelníků tvořících model nějakého objektu, seznam povrchů trojúhelníků, seznam světel...)
  2. rozhraní DirectX podle toho, co grafická karta umí přímo, rozdělí práci na tu, kterou udělá sám, a zbytek odešle komplet (např. grafická karta umí vykreslit trojúhelník, ale neumí automaticky stín, pak DirectX musí vyřešit i převedení stínu na jiné trojúhelníky)
  3. zpracovaná data ovladač odešle po sběrnici data do grafické karty
Program samotný jen odesílá požadavky, vše řeší DirectX nebo grafická karta samotná.

Typ článku:

Komentáře

Zdravím, když už jste u toho poangličťování názvu DirectX, dovolím si upozornit, že se to čte [dajrekt eks]. Vistám (aspoň trochu) zdar!
Obrázek uživatele Michal Politzer

Máte pravdu, správná anglická výslovnost je [eks]. Na druhou stranu lidé spíš říkají [dajrekt iks], je to sice špatně, ale zase lepší, než [dyrekt iks], ne? :) A není nutno vždycky všechno vyslovovat s přehnanou anglickou výslovností, vždyť nakonec ideální by bylo, kdyby existoval nějaký český název... Nicméně v textu opraveno, díky!

Co takhle , prostě dyrekty.

Co se tyce vyslovnosti panove, tak vzhledem k tom, ze je to americka technologie, mozna bych spis pouzil domovskou americkou vyslovnost a ta je jednoducha a nezlomite si jazyk, tedy<strong>direkt ex</strong>, vyslovnost <strong>dajrekt ex</strong> je pouzivana predevsim v Anglii apod., v Americe na 95 procent je zvykem<strong>direkt ex</strong>, nic mene urcite by vam rozumneli i tak...