Co umí­ nová verze Vista 5472

Otestovali jsme novou verzi Windows Vista, která byla uvolněna v pondělí­ 17. července. Nese označení­ 5472 a je druhou verzí­ uvolněnou po verzi s označení­m Beta 2 (sestavení­ 5384). Jaké změny jsme zaznamenali?
Máme systém Vista nainstalován, uvnitř článku jsou opravdové vlastní zkušenosti, žádné převzaté informace!

Instalace

Instalace z DVD je podobná, jako ve verzi Beta2, jen se trochu přeskupilo pořadí některých dotazů při instalaci (nastavení českého prostředí, vytvoření administátora, nastavení času). Po zadání všech informací dojde k otestování výkonu počítače, během kterého se zobrazují informace o největších novinkách ve Vistě (kalendář, kontakty, IE7). Instalační program nám nenabídl možnost upgradu, což možná bylo tím, že jsme ji spustili přímo z DVD, nikoli z nabootovaného systému Vista. Veškeré soubory předchozí instalace se přesunuly do složky Windows.old, takže o žádná data jsme nepřišli. Ale samozřejmč nás čeká nová instalace všeho...

Po přihlášení

Po prvním přihlášení je vidět častější používání prvku "světluška lítá v kroužku" (to je asi nejvhodnější popis animovaného kolečka, na kterém cestuje dokola svítící bod, tento prvek se vyskytuje už v Beta 2). S jiným pozadím na ploše ihned víte, že máte nové sestavení Narozdíl od verze Beta 2 se ihned rozpoznala síťová karta, na druhou stranu se nerozpoznala zvuková karta. Později jsme objevili ve funkci Windows Update volitelnou aktualizaci od firmy Creative - zvukovka Sound Blaster se pak bez problému rozjela. Netrvalo dlouho a všechna zařízení fungovala Změnila se výchozí plocha a Sidebar je ihned zapnutý (už si sami nepamatujeme, jestli v Beta 2 byl vypnutý, ale zkrátka tentokrát ho rovnou nepřehlédnete). Toto sestavení obsahuje dále spoustu drobných změn: některé ikony jsou překresleny, změnil se i základní kurzor myši (je trochu kratší a začíná připomínat šipku z Macintoshe. Tolik kosmetické změny, pojďme zkusit nalézt opravdové novinky.

Přepínání oken

Vlevo dole se v liště Snadné spuštění (takto se jmenuje v XP, kdoví jak ji pojmenují ve Vistě) objevila nová ikona Switch between Windows. Ta po stisku vyvolá 3D přepnutí oken, tedy tu funkci, která jako jedna z prvních "proslavila" Windows Vista a grafické prostředí Aero. Je pravda, že hodně testerů si stejně nepamatovalo, že klávesová zkratka je Win + Tab, používali běžnou Alt + Tab a divili se, kdepak to animované přepínání je. Tak teď je po ruce, stačí zmáčknout tuto ikonu a pak buď kolečkem myši nebo šipkami na klávesnici přepnout na požadované okno. Pokud 3D přepínání nemůže fungovat (počítač nemá dostatečný výkon pro tuto fuknci nebo třeba jste připojení přes Vzdálenou plochu), pak se zobrazí běžný panel pro přepnutí okna (jako při stisku Alt + Tab).

UAC - užitečný, ale otravný

Změny se také odehrály v UAC: Windows se snaží pro každou operaci skutečně vyžadovat administrátorská práva jen jednou. Vidět je to na mazání souborů, které dříve znamenalo několik kliknutí. Teď si systém nejdříve projde seznam souborů k smazání, pak se jednou dotáže, zda skutečně smazat, jsou-li soubory smazatelné jen administrátorem, pak jednou vyskočí okno UAC a následně jsou soubory přesunuty do koše. Pokud se později vyskytne problém (do koše se soubory nevlezou a je nutné je smazat zcela, je mazán soubor označený jen ke čtení, nebo je mazán spustitelný soubor...), UAC se už znovu neobjeví, stále platí první svolení.

Další změny

Po nčkolika hodinách testování jsme zaznamenali ještě tyto změny:
  • Rychlejší start a rychlé vypnutí (ale popravdě řečeno: Windows XP jsou po čerstvé instalaci taky rychlé, ale po pár mčsících to přejde... Kdoví, jak se bude Vista po instalaci pár ovladačů chovat?)
  • Svižnější práci (systém zabírá méně operační pamčti)
  • Plynulejší grafické efekty Aera (zřejmě souvisí s optimalizací pamčti)
  • Velmi rychlé probuzení z úsporného režimu (v minulé verzi jsme naměřili přes půl minuty, teď už jsou to skutečně vteřiny, resp. trvá už jen zahřátí monitoru)
Celkově je ale nutné podoknout, že stále není systém Vista použitelný pro vážnou práci. Přestože od Beta 2 bylo spoustu včcí opraveno a vylepšeno, stále Vista padá a stále má hodně programů problém v ní pracovat (zejména multimediální programy moc nemají šanci).

Typ článku:

Komentáře

Po testu bety , radši počkám na Vista SP1 , holá bude na kulový.
Obrázek uživatele Michal Politzer

Máte pravdu, že Beta 2 hodně "postrašila". Mám dojem, že když jsem před lety zkoušel beta verzi Windows XP, tak to byl docela použitelný systém. To Beta 2 Visty rozhodně není! Ale už pár hodin jedu na sestavení 5536, Pre-RC1, a vypadá to velmi dobře! Všechny ovladače se hned po instalaci rozjely, takže obraz, zvuk i síť v pohodě jede. A zatím to ani jednou nespadlo. Řekl bych, že čekání na SP je jen taková "firemní administrátorská pověra". Skutečné "díry", které by se ve Vistě objevily, by určitě byly rychle zaceleny aktualizací, takže těžko SP1 přinese nějaké závratné novinky... I u XP teprve druhý SP přinesl nové vlastnosti, ale to bylo po tuším dvou letech od uvedení XP. První SP pro XP byl jen souhrnem aktualizací...

Po instalaci 5536 musim říct že to je každopádně lepší......... U 5487 bylo ještě mnoho chyb které mají povahu beta2.5536 má opraveno jádro a po zátěži se jeví velice stabilně.Aplikace z rodiny Video a zvuk jsou v pohodě oproti 5472-5487. Další zásadní změna je u direct x.prostě nejsou prolezl jsem system32 a okolo a direct x.se nekoná...teda on se koná ale již se jmenuje jinak .....no nic jdu to trápit dááále kamil

Zkousel jsem build 5600 a vysledek toto: v pameti 'hole' visty zabirali 320MB, kdezto XPa klidne jen 160MB pomalejsi vypinani, Sestava:Celeron 2,6@3,2GHz-512MB RAM-128MB GPU.