Chyby XP, které (ne)jsou ve Vistě vyřešeny

Operační systém Windows XP byl jistě velkým pokrokem oproti předchozím Windows 98 a Windows ME na straně jedné, a Windows NT a Windows 2000 na straně druhé - sjednotil výhody obou rodin a příjemně překvapil svojí stabilitou. Přesto má XP i po Service packu 2 několik chybiček, které denně pijí krev řadě uživatelů. Které Vista řeší a které ne?

Přechod do nadřazené složky

Ve Windows XP po stisku tlačítka pro přejití do nadřazené složky (klávesa Backspace) udělá to, že po zobrazení nadřazené složky je kursor na počátku. Logické by ale bylo, kdyby byla označena složka, z níž jsem vyšel. (Např.: Prozkoumávám postupně složky, vstoupím Enterem, není to ona, vystoupím Backspacem, chtěl bych šipku dolů pro další, ale ouha, jsem na začátku)

Výsledek: I v XP existuje finta, totiž netisknout Backspace, ale Alt + šipka vlevo, tedy povel "Zpět". U Visty dokonce tlačítko pro přechod do nadřazené složky chybí, takže by se mohlo zdát, že tato funkce prostě ve Vistě není. Ale naštěstí je a správně: po stisku Backspace skutečně skočíte do nadřazené složky a bude označna složka, z níž jste vystoupili.

Přejmenování souboru snadno změní příponu

XP umožňuje přípony skrýt, jenže to mnoha uživatelům nevyhovuje. Pokud jsou přípony zobrazeny a stisknete F2 pro přejmenování, musíte si dávat pozor, abyste příponu nepřepsali na jinou.

Výsledek: Ve Vistě po stisku F2 bude označen jen název souboru před tečkou a příponou. Tzn. riziko, že si příponu změníte omylem, je sníženo.

Vyhledání souboru stiskem kláves

Při procházení souboru v Průzkumníku chcete vyhledat soubor tak, že začnete psát jeho jméno. Jenže Průzkumník skočí jen na první soubor začínající prvním stišteným písmenem, další stisk bere zase jako první písmeno souboru... Tzn. nelze "vypsat" např. první tři písmena názvu.

Výsledek: Pokud budete ve Vistě postupně psát název souboru, poskočíte až na ten, který stiskutým písmenům jako první odpovídá. Sláva. Bohužel efekt je v Betě 2 pokažen tím, že nejdříve je nutné myší klepnout na některý soubor, aby podokno se seznamem souborů získalo "fokus", tedy mohlo být řízeno klávesnicí. Předpokládáme, že je to ale jen drobná chybka Bety 2.

Uspořádání programů na hlavním panelu

V XP nelze myší přeuspořádat programy na hlavním panelu. Pokud tedy jako první potřebujete program, který jste spustili až jako několikátý, je jediné řešení ty předchozí vypnout a zapnout znovu.

Výsledek: Bohužel, ani ve Vistě (Beta 2) to zatím není jinak.

Uspání počítače

Chcete-li XP uspat (míněno hibernovat, tedy odložit obsah paměti na disk a opravdu vypnout počítač, aby nespotřebovával energii a nehlučel), pak musíte buď pro tuto funkci nadefinovat tlačítko (buď nějaké speciální na klávesnici, nebo třeba to na skříni počítače), nebo v nabídce Start vybrat Vypnout, stisknout Shift a teprve pak se místo úsporného režimu objeví režim spánku.

Výsledek: Vista se vypíná tlačítkem v nabídce Start do úsporného režimu, navíc pokud to Bios podporuje dojde k totálnímu uspání počítače (tzn. vypnou se i větráky, počítač je skutečně vypnutý). Po zapnutí se pak vůbec neobjeví BIOS, ale rovnou se spustí Vista ve stavu, v jakém byla při vypnutí. Toto oživení trvá na počítači s gigabajtem paměti nějakých 25 sekund, v porovnání s Windows XP je tedy velmi rychlé! (Více zde, zjistili jsme, že probouzení je někdy i velmi pomalé.) Naopak je ve Vistě komplikovanější úplné vypnutí, které se nyní skrývá pod malinkou šipkou v nabídce Start.

Nová složka

Ve Windows XP neexistuje klávesová zkratka pro novou složku. Pomáhá jedině kombinace Alt + s, n, s (v českých Windows, v anglických je to navíc jinak). Navíc je zde chyba a nelze tuto kombinaci využít vždy, protože za určitých okolností je v nabídce soubor více položek se zkratkou "n".

Výsledek: Uf. V Microsoftu jsou jen klikači myší. Klávesová zkratka pro novou složku stále neexistuje. Pokud stisknete Alt + F, pak se objeví nabídka File (v české Vistě zřejmě Alt + S zobrazí nabídku Soubor). Jenže potom je zkratkou pro položku New písmeno "w" - a to je i zkratkou pro Work offline. To znamená, že stisk písmene "w" neotevře podnabídku New, je potřeba ještě stisknout mezerník a pak teprve písmeno "f" pro novou složku. Tedy celá sekvence je Alt + F, W, Space, F - je to ještě horší, než v XP!

Složka Documents and Settings

Vývojáři Microsoftu se již několik let snaží naučit uživatele organizovat své soubory do složek (dříve do adresářů). Do verze XP je to však stále jen na půli cesty. Složka "Documents and Settings" má nejen otřesný název, ale tím, že se do ní ukládá skutečně kde co, je naprosto nevhodná na skutečné ukládání podstatných dat, protože se pak špatně zálohuje (po pár měsících používání Windows XP je skutečně obří). Navíc jakoby v Microsoftu zapomněli, že mnoho dat je mezi uživateli nutné sdílet (hudbu MP3 nebo fotky chce mít celá rodina k dispozici, nejen "hlava rodiny") - vytvořili něco, jako All users, ale tam běžný smrtelník má snad i strach vstoupit, aby něco nepokazil.

Výsledek: Opět změna, snad alespoň trochu k lepšímu. Vista vytváří složku Users (jakpak ji český Microsoft nechá přeložit?) a v ní složku podle jména uživatele. Jinak se ale moc nemění. Složky Music, Pictures a Videos jsou nyní vedle složky Documents (nejsou v ní, jako v XP). Po zobrazení skrytých složek uvidíte obvyklý zmatek: složky AppData, Application Data, Local Settings... Některé jsou jen zástupci kdovíkam (Windows cíl úzkostlivě tají). Vedle složek uživatelů existuje složka Public (snad lepší název, než All users). Žádné velké zázraky tedy od Visty nečekejte, stále nejsou odděleny data uživatelů od různých nastavení, takže zálohovat celou složku Users opět bude znamenat mnoho promrhaných bajtů... Dá se očekávat, že i ve Vistě si budou uživatelé vytvářet složku C:\Data a v ní si organizovat věci po svém...  

Typ článku:

Komentáře

Zajimalo by mne, zda se da ve vistach zmenit defaultni slozka pro ukladaci dialog prave na mnou vytvorenou vlastni slozku misto c:\users\uzivatel.. jinak neschopnost vytvorit novou slozku jinak nez pres kontextove menu je utrpeni..
Obrázek uživatele Michal Politzer

no jo, máte pravdu, je to nějak zvláštní. Ve Windows XP stačilo na ikonu Dokumenty klepnout a vybrat jiné umístění, "domácí" složka tak mohla být kdekoli. Ve Vistě tato možnost asi chybí... Tzn. domácí složka je vždy c:\user\jméno... To není zrovna moc chytrý tah od Microsoftu, spoustu lidí chce mít svoje data prostě jinde... Snad to ještě do ostré verze vyladí.

WXP umi vyhledavat v pruzkumniku i podle vice pismen. Akorat je musite psat pomerne rychle za sebou bez preruseni...

Zdravim.
Nenechal sem se presvedcit a koupil sem notes s Vistou. Rekl sem si proste ze nebudu kupovat novy komp se starym systemem a jsem spokojeny. Temer vsechny efekty vypnute a 'vychytavky v pravo' jak by smet, panylek start se vsim co potrebuju, par ikon na cerne plose a vypada to jak komp a ne kolotoc. :)
Nejsem odbornik, snad jen schopnejsi a zvedavy uzivatel, kazdopadne privitam kazdou radu a trik, jak si praci s kompem zjednodusit a prizpusobit.

Jak sem si vyzkousel BackSpace skutecne dela co rikate, k me radosti, myslel jsem ze je vraci zpet, jako v IE, ale zkutecne posle o uroven nahoru, coz me tesi. Cetl jsem pred tim, ze to jde s Alt+sipkanahoru, ted to zkousim a dela to zrejme to stejne.

S tim ukladanim dat na jiny disk a proste jinam nez do slozky dokumenty....
Mam ted uz od vyrobce HD na dve casti (C a E). Slozka User byla sice na C se systemem, ale kdyz jsem pretahl jednotlive podslozky (Music, Video, apod...) na disk E, ve slozce user zustaly automaticky jejich zastupci ale fyzicky jsou ty slozky na E a system neprotestuje. :) Mile prekvapeni.

Uzivatelske slozky MS skutecne umi udelat dost zmatene, ale tady ve Viste je to opravdu o chlup lepsi a srozumitelnejsi. Tedy nemam tu vice uzivatelu a snad se bez toho obejdu :) Jinak nastavit vice uzivatelu v XP, nebo 2000, tedy jejich slozky, plochy, panely start a jeste sdileni dokumentu jsem jednou na jednom pocitaci zkousel a fakt nepobral. Nastavoval jsem to rodine pro mou matku, sestru a mladeho synovce. Idea byla aby mel kazdy ten jeden komp tak jak ho potrebuje. Po mnoha pokusech jsem vse zrusil a udelal jednoho uzivatele s kopromisy :)

...tak sem nasel na tomto webu seznam klavesovych zkratek a zjistil svuj omyl s BackSpace :)
Jdu si to vytisknout, snad si pak nektere zapamatuju