Nechali jste UAC ve Vistě zapnutý

Komentáře

Obrázek uživatele FukitoNamura

Ono pozvolna programy prestavaj UAC potrebovat(ty nove napr. WinFast PVR2) a jsou uz vychovanejsi to samo stim ze se snazim pouzivat pokut to de ty ktere ho nepotrebuji a tak dnes uz nemam ani potrebu bezne UAC potvzovat protoze se behem prace s UAC nesetkavam.
Obrázek uživatele Michal Politzer

Přesně tak. Jsem na tom podobně, "moje" programy UAC nevyvolávají, takže jej mám v klidu zapnutý... 

Michal Politzer
www.mojevista.cz | www.mojeoffice.cz

Podle mě by se tato diskuze neměla jmenovat - Nechali jste UAC ve Vistě zapnutý, ale spíš by se měla přejmenovat na něco jako - Používáte mozek?. V tom případě by odpověď - Ne, už je vypnutý, dokonale charakterizovala všechny, kteří si vypnuli UAC. Takoví lidé by se měli zamyslet nad tím, proč byla tato věc vůbec vytvořena. Ne, o prudění vážně nejde, takže je to možnost Bé. Jde o zvýšení bezpečnosti. Já vím, mnozí lidé si myslí, že když spouštějí instalaci tak, že jí spouštějí vědomě a nepotřebují nic potvrzovat ale spousta instalací se spouští automaticky. Pro mě bylo například celkem překvapení, když se mi po zapnutí PC zahlásilo UAC s tím, jestli chci vážně zapisovat do složky Windows. Asi nemusím psát, co za havěť jsem objevit při kontrole Defenderem. Mého dědu dokonce UAC ochránilo  před jeho vlastním bratrem, když se mu zkoušel hrabat v ovládacích panelech. Mě by například zajímalo co lidé, kteří si vypli UAC, vlastně dělali, že na něj natrefili tak často. Já jsem teď po reinstalu a se vším všudy jsem se setkal s UAC 3x. Při instalaci WLM, instalaci Office a nastavení IP adresy. Předtím jsem dokonce zapoměl, co to UAC vlastně je. Plně souhlasím s FukitoNamurou, že programy přestávají UAC potřebovat. Zbytek jsou zjevně "špatné návyky" zvlášť, když lidé píší, že jim UAC vyskakuje i při kopírovaní. Jenže stačí změnit umístění složky kam kopírujeme, na nějaké přijatelnější místo a už nám UAC nevyskočí. Ono, takové to - Ano, skutečně to chci, se vyskytuje i v XP SP2. Stačí si vzpomenout na situace při brouzdání internetem, kdy člověk musel odklepávat, že skutečně chce stáhnout soubor, popř. povolit vyskakovací okno. Podle mě by se lidé, kteří si vypnuli UAC mohli v klidu vrátit i k Windows 95 nebo dokonce Windows 1.0, tam také žádné UAC nebylo. Jen to Aero a funkce by chyběly. Nevím, kam lidé tolik spěchají, že i 0,5s na odklepnutí UAC je zdržuje. Podle mě je to výrazný posun dopředu. Holt, každé vylepšení bezpečnosti sebou něco nese. Třeba na letišli se také musí projít rámem, když chce mít člověk bezpečný let (možná to není nejlepší příklad ale nic jiného mě zatím nenapadlo).

Tak teda nevím co jsi všechno instaloval ( asi jenom WLM, OFFICE a nastavení IP ), já používám cca 12 různých programů od různých firem a většina pomě chtěla potvrzení UAC. O hrách ani nemluvím.

Je pravda, že UAC má nějaký smysl, ale momentálně mě dost zdržuje ( dost často se hrabu v ovládacích panelech a v ovladačích ). Celý UAC je dobrý nápad, ale doplnil bych ho nastavením pro "věrohodné aplikace a funkce Windows".

Osobně dávám přednost pořádnýmu firewallu a antiviru (  používám Kastersky Internet Security 6 ).

Když něco stáhnu s internetu tak se měto stejně většinou zeptá jestlito opravdu chci spustit ( jedná se o exe soubory ) a proto jsem mi zdá krošku na hlavu nejprve povolit spuštění a poté ještě UAC ( druchý potvrzení tam je asi proto kdybych změnil názor!! ).

Být Microsoftem tak bych to UAC krošku doladil, aby se blbě neptalo na každou ptákovinu co na PC udělám.

Když krošku přeženu tak by se nakonec mohlo UAC ptát na potvrzení hned při načítání profilu a celejch Win Vista ( co kdyby se mi ta aplikace, kterou to zrovna chce spustit nelíbyla ). Momentálně je UAC nedodělaný a tudíž pro mě nepoužitelný .

 

Sorry jestli plácám nesmysli.  

Obrázek uživatele Michal Politzer

Neplácáte nesmysly, něco na těch vašich argumentech je: třeba to zdvojené potvrzování při downloadu přes IE je prostě dané tím, že si to hlídá IE sám o sobě. Možná by měl být natolik integrován do systému, aby věděl, že když je UAC zapnuté, tak to má nechat na Vistě... To samé ale dělá Firefox, také se zeptá a pak ještě jednou UAC.

To, že UAC vyvolá každá instalace, to je v pořádku; však to tu zaznělo, ne každou instalaci vyvolal uživatel poklepáním. Někdy je to škodlivý soft, někdy jakýsí "autoupdater", který třeba v počítači nechci... Za to jsem já třeba rád.

Rozumná aplikace nikdy UAC nebude potřebovat při chodu, protože si vystačí s uživatelským přístupem. U adminských operací by bylo dobré, aby se aplikace přepnula nikoli na jednu operaci, ale na delší dobu. Samozřejmě, že to jde udělat "Spustit jako správce", ale to znamená aplikaci vypnout a znovu zapnout. A třeba u Průzkumníka to vůbec nejde (i když dáte "Spustit jako správce", tak se spustí v uživatelském kontextu).

Ale přes všechny mouchy, které UAC má (hodně jsem o tom psal zde), si myslím, že není dobré jej vypínat.

Michal Politzer
www.mojevista.cz | www.mojeoffice.cz

Dvojí potvrzení v IE je kvůli tomu, že IE sám o sobě běží v chráněném režimu. Pokud chce ukládat něco na disk, ptá se sám. Dá se to vypnout v možnostech sítě Internet, pak se ptá jenom UAC.

Stejně jako spousta dalších si myslím, že UAC by se vypínat nemělo. Polovina lidí si ho totiž vypne, za týden mají zavirovaný počítač a pak jenom řvou a zase nadávají na Microsoft. Kdo má UAC, víceméně nepotřebuje antivirák. Žádný program mu nemůže ublížit, pokud mu to uživatel výslovně nepovolí.

S tvrzením, že po vypnutí UAC budu mít počítač do týdne zavirovaný, nemůžu souhlasit. UAC informuje o spouštěných aplikacích ( buď chtěných nebo nechtěných ), ale je jen otázka času než se tyto aplikace přizpůsobý tak, že nebude UAC chtít potvrzení o spuštění, natož antivir ( nebo nejlépe kvalitní firewall ) tento problém mít nebudou ( provádí se pravidelná aktualizace ). Já osobně mám UAC vyplí a používám firewall/antivir Kaspersky internet security 6, ten mě sice taky často otravuje s potvrzením o spuštění aplikace / uložení souborů do chráněné oblasti a registrů a pod.

ale hlavně mě informuje o veškeré komunikaci z a do mého PC a automaticky zablokuje příchozí viry a vyžaduje potvrzení o připojení k internetu některé aplikace. Pro aplikace, které používám často, nebo-li ty co jsem nainstaloval já, tak jsou vytvořená pravidla, z toho vyplívá, že mě otravujou pouze nově nainstalované aplikace. Takže jse mi zdá UAC krošku zbytečné ( nebo spíš nedodělání, jako některé další části Win Vista ).

 

Ale na svůj názor má právo každý. Je taky možné, že časem UAC opět zapnu, ale budeto až poté co budou pořádný ovladače ( přeinstalovávám ovladače i několikrát měsíčně abych zlistil jaký jsou nejlěpší ) a programy, které pod Vistama budou běhat pořádně.

Mě a jistě spoustě dalších lidí, kteří používali na win XP kerio, memůže UAC vadit. Měl jsem kerio nastaven tak aby se mě ptal na úplně všechno, tak že UAC co občas vyskočí mi opravdu nevadí. I když nějaké to doledění by nebilo od věci, třeba vytvoření pravidel by nebylo od věci. A firewall teď používam ten integrovaný. Ještě sem ho tak moc neladil, ale jak budu přeinstalovávat systém (už se na to chystám asi 2 měsíce) tak ho hned odzačátku nastavím a vše zakážu a budu jen povolovat. Jsem totiž toho názoru, že firewall třetí strany nemůže fungovat tak, jak ten integrovaný.

To není tak úplně pravda. UAC se ptá při spouštění aplikací stažených z Internetu, takže pokud se vám něco spouští a vy jste to aktivně neudělal, máte možnost tomu zamezit. Celé je to udělané tak, že to běží v jakémsi chráněném režimu, takže není možné, aby to nějaký vir odkliknul sám. Bez povolení UAC aplikace nemůže zapisovat jinam než do dokumentů, pokud píše do Program Files, ukládá se to jinam, nemůže tak přepsat nic, co je v Program Files, Windows. tím pádem vám počítač neohrozí.

Inteligentní uživatel, který přemýšlí a neodklikne hned bez přečtení vše, co vidí, nestahuje cracky apod., antivir nepotřebuje. Bohatě mu stačí UAC a firewall.

Pro a proti tu už bylo dost, ale ještě myslím nikdo nenapsal : "mě už to alespoň jednou zachránilo od nechtěné instalace toho a toho". Divné ne ? Zkrátka blb to stejně odklikne a ostatní ví co dělají.

ten nademnou = kvalitni nazor ;-)

UAC je opravdu dobrá věc, jen je škoda, že to otravuje pořád a u všeho. Chybí u těch dotazů mi chybí zatržítko "už se neptat" dá se tam něco takového přidat? Nebo dá se udělat seznam schválených aplikací? Nechci to vypnout úplně a možnost "zadat vždy ano" mi taky nevyhovuje.

Já ten dotaz ještě torchu rozšířím, snažím se používat UAC a taky standartní uživatelský účet, ale nebaví mě, když při určitých programech, které denně užívám musím vždycky schválit a vyťukávat heslo, je to ootravný a dost. Tím to nezavrhuzju, je to dobrý, jen nevychytaný, tedy je možné udělat nějak to aby se mi něco pokaždé spustilo jako správce automaticky a bez zadávání hesla? (Kupř. příkazový řádek....)
[Asus Striker Extreme; Intel Core 2 Q6600;Asus EN8800GTS HTDP/320; Geil DDRII 4096MB; Vista Ultimate 64bit EN + Cz pack]

[Asus P5Q Deluxe; Core 2 Q9550;Gainward GTX-275; Geil DDRII 4096MB; W7 64bit]

UAC je jen ochrana proti nezadoucimu spusteni aplikaci,jem lama -zacatecnik nevi co spustit.... dobra vec to je ale zdrzuje hlavne v praci s Total Commanderem  ....

zadny viry neexistujou pokud mate dobry firewal pokud mozno hadwarerovy........  nevim ja ho po roce vypnul... mam pocit ze spusteni je dana vec a jen blbec to stejne odklikne .. me se stalo ze jsem zbrkle odmackl akci ktera by mohla spustit  nebezpecnou vec, ale vesmes jsem STORNOVAL jen v opravdovem preklepu... je to stejny martekingovy tah jako ze neni treba ANTIVIROVY program... famy a bludy budou porad.......


AMD Phenom X4 9750, 2,4 GHz ;Gigabyte GA-MA78GM-S2H; RAM:KINGSTON 667 4GB; Vista ULTIMATE 64bit CZ * 4,0 *,ATI Radeon HD 3200 Graphics 256MB ,LCD:ACER AL1751cs/4

Přidat komentář